Walcownia Cynku – INDUSTRIADA 2025 – 7 czerwca

Walcownia Cynku – INDUSTRIADA 2025 – 7 czerwca

Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach to unikatowe miejsce, jedna z największych hal poprzemysłowych udostępnionych turystom na Śląsku, ponownie stanie się centrum wydarzeń w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2025.

Wydarzenia | Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku

Walcownia Cynku – INDUSTRIADA 2025

Jako patron medialny wydarzenia zapraszamy do udziału w bogatym programie wydarzeń odbywających się pod hasłem Industriada 2025 „Skarby Ziemi”. Walcownia Cynku zaprasza do odkrycia minerałów, poznania historii hutnictwa i przemysłu, a także wzięcia udziału w kreatywnych warsztatach, pokazach oraz koncercie finałowym.

Na miłośników kamieni czeka WYSTAWA MINERAŁÓW związanych z górnictwem złota i arsenu okolic Złotego Stoku oraz rudy cynku i ołowiu z regionu Małopolski i Śląska. Dodatkowo podczas GIEŁDY MINERAŁÓW będzie można zakupić kamienie oraz wyroby z kamienia: biżuterię i inne ozdoby! 

Na najmłodszych czeka pełna zabaw i atrakcji STREFA BAJTLA oraz STREFA KREATYWNA, w której będziemy współtworzyć MURAL – SKARBY ZIEMI.

Nie zabraknie również akcentów muzycznych przygotowanych przez młodzieżowy zespół rockowy EKA BAND.

Na zakończenie dokonamy niemożliwego – Walcownia Cynku wypełni się dźwiękami z przeszłości miejsce, które już dawno zamilkło. Kulminacją INDUSTRIADY w Walcowni będzie videoart z muzyka na żywo. Projekt MEMOFONIA: SZOPIENICE do podróż przez historię, w którą zabiorą widzów archiwalne zdjęcia i filmy dokumentujące działalność Huty Metali Nieżelaznych przy akompaniamencie autorskiej muzyki granej na żywo. 

PROGRAM INDUSTRIADA 2025 WALCOWNIA CYNKU :

Wystawa minerałów (10.00 – 20.00): Na wystawie zostaną zaprezentowane minerały związane z górnictwem złota i arsenu pochodzące ze Złotego Stoku oraz minerały cynku i ołowiu z regionu Małopolski i Śląska. Będą to okazy pochodzące z nieistniejących kopalni rejonu olkusko-częstochowskiego.

MINI – GIEŁDA Minerałów (10.00 – 16.00): Giełda minerałów, na której będzie można zakupić kamienie oraz wyroby z kamienia tj. biżuterię i inne ozdoby. 

STREFA KREATYWNA (10.00 – 20.00): MURAL – Skarby Ziemi będzie wielkoformatową planszą, na której uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą mogli rysować lub malować swoje skojarzenia związane z tematem przewodnim (Skarby Ziemi). Zorganizowane zostaną również warsztaty dla najmłodszych z wykorzystaniem szybkoschnącej gliny, z której dzieci będą tworzyć własne dzieła lub inspirować się opowieścią animatora. Uczestnicy dowiedzą się, czym były mufle hutnicze, prezentowane w naszym muzeum, i w jaki sposób były wytwarzane.
W oparciu o śląskie legendy dzieci będą mogły zrobić także filcowe breloki – beboki. 

Izba Tradycji Hutniczych (10.00 – 20.00): Wystawa prezentuje zbiory dot. historii Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach zgromadzone przez dawnych pracowników zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku. Na ekspozycji znajdują się archiwalia, fotografie oraz dokumenty związane z zakładem, a także drobne wyposażenie. Wielkość dawnej huty ukazuje plan rozmieszczenia zakładów wchodzących w jej skład na przestrzeni dziejów. Wystawa zawiera również nawiązania do regionalnej kultury Szopienic i okolic.

Strefa BAJTLA (11.00 – 18.00): Walcownia otwiera się na najmłodszych! Odbędą się warsztaty kreatywne, zabawy dla dzieci i wiele innych dodatkowych atrakcji. Dzieci powyżej 3 lat na czas zwiedzania dorosłych będą mogły zostać pod czujnym okiem animatora.

Zespół EKA Band (12:30, 14:30, 17:30): Występ amatorskiej młodzieżowej grupy grającej muzykę rockową. 

Tajemnice historycznego hutnictwa i jego wpływ na cywilizację (14:00): Wykład koncentruje się na historii hutnictwa przez pryzmat surowców – omawia, z jakich rud i w jaki sposób wytwarzano różne metale na przestrzeni dziejów. Uczestnicy poznają m.in. rudę żelaza, miedzi, cynku czy ołowiu oraz technologie ich przetwarzania od starożytności po czasy nowożytne. Poruszane są także kwestie związane z lokalizacją wybranych złóż w Polsce, ich znaczeniem gospodarczym i wpływem na rozwój społeczeństwa.
Wykład poprowadzi dr Krzysztof Kupczak.

Uruchomienie walcarki wykańczającej i ciągu technologicznego (16.00 – 16.30): Rozruch Walcarki Wykańczającej ,,Gryfnej Frelki” z 1927 r. napędzanej przez imponujące koło zamachowe wraz z uruchomieniem ciągu technologicznego z 1904 r. w skład którego wchodzą: nożyca gilotynowa, nożyca krążkowa i wstępna nożyca krążkowa.

Godula i Giesche cynkowi potentaci (17.00): Wykład historyczny ukazujący sylwetki dwóch najważniejszych postaci dla historii hutnictwa cynku na Górnym Śląsku – Georga Giesche i Karola Goduli. Zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie: ,,Co dziś zostało po ich dziedzictwie?”. Wykład poprowadzi Arkadiusz Kałwa.

MEMOFONIA: Szopienice (18.30): „Memofonia” to połączenie dwóch słów: memoria (pamięć) i phonos (dźwięk). Tytuł projektu nie jest przypadkowy – wskazuje na jego istotę: wydobywanie pamięci za pomocą dźwięku. To właśnie muzyka – wykonywana na żywo, z elementami improwizacji – stanie się dźwiękową ilustracją video-artu stworzonego z archiwalnych materiałów Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach. W centrum przedstawienia znajdują się autentyczne fotografie, fragmenty filmów i rysunki techniczne, które dokumentują rytm przemysłowego życia dzielnicy. Zestawione z muzyką graną tu i teraz – na pograniczu gatunków, stylistyk i nastrojów – stworzą nową, emocjonalną opowieść. Przeszłość zostanie nie tyle pokazana, co przeżyta na nowo, przez dźwięki i obrazy zsynchronizowane w jednym performatywnym czasie. MEMOFONIA: SZOPIENICE to wydarzenie unikalne – zarówno pod względem formy, jak i treści. Nie rekonstruuje historii, lecz pozwala ją poczuć. Podczas INDUSTRIADY w Walcowni odkryjemy ją na nowo

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, 

Ul. 11 Listopada 50

Katowice

Program Industriada 2025 Walcownia Cynku:

10.00 – 20.00 WYSTAWA MINERAŁÓW 
10.00 – 16.00 GIEŁDA MINERAŁÓW
10:00-20:00 STREFA KREATYWNA – Mural – Skarby Ziemi
10.00-20.00 IZBA TRADYCJI HUTNICZYCH 
11:00-18:00 STREFA BAJTLA 
12:30, 14:30, 17:30 Występy zespołu EKA BAND
14:00 WYKŁAD: Tajemnice historycznego hutnictwa i jego wpływ na cywilizację 
16:00 URUCHOMIENIE WALCARKI WYKAŃCZAJĄCEJ 
17:00 WYKŁAD: Godula i Giesche cynkowi potentaci 
18:30 MEMOFONIA: SZOPIENICE (videoart) HIT!

Zwiedzanie z przewodnikiem Walcownia Cynku: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30

Poznaj historię i dawną potęgę ślaskiego przemysłu, który wyrósł na skarbach tej ziemi. Zobacz, usłysz poczuj pracujące stuletnie maszyny. Spotkaj i porozmawiaj z ludźmi, którzy pracowali przy obróbce produktów z cynku. Doświadcz przeszłości wszystkimi zmysłami! 

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry