Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Eko-Wtór Jakubiec sp. z o.o. – zakład przerobu surowców wtórnych z Wilkowic obchodzący w 2021 r. jubileusz 20-lecia istnienia został uhonorowany Dedalem dla najlepszej firmy Ziemi Bielskiej Roku 2022 przyznawanym przez Beskidzką Izbę Handlową

Eko-Wtór Jakubiec | Biznes | Wydanie 152

Początki firmy Eko-Wtór Jakubiec Sp. z o.o. sięgają 2001 roku, kiedy to w ramach indywidualnej działalności gospodarczej Kazimierza Jakubca została założona firma handlowo-usługowa. Niezwykle chłonny lokalny rynek zapewnił jej możliwości rozwoju i pozwolił ukierunkować swoją działalność w obszarze surowców wtórnych. Stopniowo budowane zręby nowego przedsiębiorstwa w Bystrej są zasługą Małgorzaty i Kazimierza Jakubców, którzy zdecydowali się postawić w rodzinnej firmie na sprawdzony model biznesowy. Właściciele od początku uznawali, że dobrze zbudowany, zbalansowany zespół pracowników, którzy mają możliwość rozwoju i działania w przyjaznej atmosferze, jest gwarantem powodzenia.

Drugim ważnym czynnikiem, decydującym o sukcesie marki, było zaangażowanie się w życie lokalnej społeczności. Chętnie obejmowano patronaty nad imprezami sportowo-kulturalnymi, a to pozwoliło zbudować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa wśród mieszkańców. Od początku działalności struktura firmy rodzinnej z polskim kapitałem, silnie zakorzeniona w regionie, stała się znakiem rozpoznawczym marki.

Eko-Wtór
Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Dynamiczny rozwój przy udziale SSE Wilkowice

Punktem zwrotnym w istnieniu firmy, była decyzja Zarządu o dołączeniu do nowo powstałej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stworzonej na obrzeżach Bielska-Białej w Gminie Wilkowice- -Bystra. Nowe środowisko wpłynęło pozytywnie na kondycję spółki, która zyskała nowych partnerów handlowych oraz mogła dalej rozwijać swoją działalność. Inwestycje zaplanowano na powierzchni 5 ha posiłkując się rozwiązaniami, które sprawdziły się w innych tego typu obiektach w Polsce i za granicą. Nowoczesny zakład spełniał, a nawet przewyższał, najsurowsze normy środowiskowe, przeciwpożarowe oraz administracyjne. Przystosowano go do przerobu szerokiej gamy surowców wtórnych, takich jak: makulatura kartonowa i gazetowa, folia, butelki PET, tworzywa sztuczne, kable oraz złom stali i metali kolorowych.

Obecnie pozyskiwane surowce są wstępnie przetwarzane przy udziale zaawansowanych technologii i wyspecjalizowanych maszyn, takich jak np. automatyczna belownica kanałowa PAAL Konti 425H oraz uniwersalna rozdrabniarka jednowałowa Antares 1300 marki Lindner. Prócz tego do dyspozycji pracowników została oddana wielostanowiskowa antresola do ręcznego sortowania surowców, specjalistyczne granulatory do obróbki odpadów kablowych, kompaktory oraz wiele innych urządzeń.

Stała rozbudowa i ciągła modernizacja parku maszynowego powodują zmniejszenie kosztów napraw i serwisowania urządzeń, ponieważ te najbardziej wysłużone są wymieniane na nowe. Obok sprzętu i maszyn spółka może pochwalić się sporych rozmiarów placem złomowym, boksami na odpady, halą produkcyjno-magazynową oraz placami manewrowymi. W ślad za wzrostem liczby samochodów firmowych powiększają się tereny parkingowe i zaplecze serwisowe. Do dyspozycji klientów są między innymi specjalistyczne samochody ciężarowe do przewozu kontenerów, dźwigi hydrauliczne HDS, samochody dostawcze do 3,5 t, zestawy pojazdów z naczepami kurtynowymi oraz wywrotki złomowe.

Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi
Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Ponadto spółka w ostatnim czasie poszerzyła swoją działalność o prace związane z rozbiórką konstrukcji stalowych, a także roboty wyburzeniowe. W tym celu zakupiono koparkę gąsienicową Hyundai model HX330AL wraz z pełnym osprzętem: nożycami do cięcia stali, szczękami do kruszenia konstrukcji betonowych i zbrojonych oraz młotem udarowym. Niebawem dołączą do niej ładowarka kołowa oraz koparko-ładowarka. Podejmowanie prób działania w nowych dla siebie obszarach oraz implementacja sprawdzonych gdzie indziej rozwiązań jest kolejnym znakiem rozpoznawczym, który cechuje spółkę na lokalnym rynku.

Atutem firmy jest przede wszystkim duża elastyczność w podejściu do obsługi klienta. Skoordynowana praca wszystkich działów w przedsiębiorstwie pozwala konstruować oferty skrojone pod indywidualne potrzeby danej firmy. Obsługiwane są zarówno duże przedsiębiorstwa z już ugruntowaną pozycją na rynku, jak również klienci indywidualni. W portfolio firmy są m.in. projekty realizowane przy współudziale znanych marek z branż: spożywczej, spirytuowej, surowcowej, energetycznej i elektronicznej.

Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi
Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Rozwój pracowników

Na terenie obiektu cykliczne odbywają się kursy i szkolenia pozwalające podnosić zatrudnionym osobom swoje kwalifikacje zawodowe. Są to zarówno kursy i egzaminy pod egidą UDT, ale również te branżowe, przeznaczone dla kadry zarządzającej. Pracownicy spółki są częstymi gośćmi prelekcji i konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska, transportu samochodowego oraz handlu odpadami. W trosce o środowisko dzielą się również swoją wiedzą w placówkach dydaktycznych w regionie, współpracują z organizacjami społecznymi, fundacjami ekologicznymi i charytatywnymi. Eko-Wtór Jakubiec Sp. z o.o. wdrożyła i stosuje Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem zgodny z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001-2015 i PN-EN ISO 14001:2015

Nowy rozdział i plany na przyszłość

Mimo, że zakład w Wilkowicach działa dopiero kilka lat, cały czas jest dostosowywany do zmieniających się potrzeb rynku. Na dzień dzisiejszy w fazie projektowania jest nowoczesna wiata magazynowa, tworzone są także dodatkowe miejsca składowania surowców wtórnych. Trwają również zaawansowane prace mające za zadanie stworzyć system magazynowania i wykorzystywania wody deszczowej. Równolegle modernizowana jest dawna siedziba firmy w Bystrej, przy ul. Zdrojowej 11, gdzie w ostatnim czasie wymieniono pokrycie dachowe oraz położono nawierzchnię asfaltową.

Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi
Europerspektywy Eko-Wtór: Po pierwsze EKOlogiczni, po WTÓRe pomysłowi

Zarząd przedsiębiorstwa marzy o stworzeniu własnego laboratorium badawczo-rozwojowego, gdzie przy współudziale lokalnych środowisk akademickich mogłoby się odbywać badania pozyskiwanych surowców wtórnych i gdzie wskazywanoby nowe kierunki dla ich recyklingu. Spółka interesuje się także energią wiatrową i fotowoltaiką, upatrując w nich swoją przyszłość w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Warto nadmienić, że już 10 lat temu, na etapie projektowania obecnego zakładu, konstruktorzy zadbali o możliwość obciążenia dachu panelami słonecznymi. W oparciu o nowoczesne rozwiązania telemetryczne wspierana będzie także zróżnicowana flota samochodowa i system inteligentnych kontenerów, które same informują o stopniu zapełnienia oraz wskazują swoje położenie na mapie. Wszystko to pozwala docenić spółkę Eko-Wtór Jakubiec za wizjonerskie podejście do tematu odpadów i surowców wtórnych. Efektem tych starań jest otrzymana niedawno statuetka Dedala dla Firmy Roku 2022 powiatu bielskiego.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry