ZoriusPro. Ekspert w zakresie KSeF

ZoriusPro. Ekspert w zakresie KSeF

Rozmowa z Agnieszką Kozak, wiceprezes Zarządu ZoriusPro Sp. z o.o. w Bielsku-Białej

ZoriusPro | Biznes | Wydanie 154

Czym jest KSeF? Czemu będzie służył?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma, która została wprowadzona w celu usprawnienia procesu wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur. Obowiązek korzystania z KSeF-u stanie się obligatoryjny od 1 lipca 2024 r. Celem wprowadzenia tego obowiązku jest uszczelnienie systemu podatkowego, a także ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Przedsiębiorcy obawiają się tej zmiany, ponieważ wymaga nowego podejścia biznesowego w wielu obszarach. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców do jak najwcześniejszego zainteresowania się tym tematem, ponieważ dostosowanie procesów biznesowych w tym zakresie będzie długofalowym procesem.

Czy jest możliwe wypróbowanie tego systemu przed 1 lipca? Czy są jakieś dane testowe, na których można to zrobić?

Tak, jest przygotowana cała infrastruktura środowiska testowego. Można zalogować się na stronę ministerstwa i sprawdzić jak będzie wyglądał proces wystawiania faktur. Warto podkreślić, że obowiązek wdrożenia KSeF-u jest w gestii kadry zarządzającej. Jako ZoriusPro staramy się jak najbardziej wspomóc przedsiębiorców w tych zadaniach. Według mnie ważne jest dołożenie wszelkich starań, żeby maksymalnie zautomatyzować i usprawnić ten proces. Nie ma jednego schematu na wdrożenie KSeF we wszystkich organizacjach. Każda firma ma swoje indywidualnie poukładane procesy, których przeorganizowanie w każdym przedsiębiorstwie będzie wyglądało inaczej. Dlatego już teraz wdrażamy i przygotowujemy integracje systemów z KSeF.

Europerspektywy ZoriusPro. Ekspert w zakresie KSeF
na zdj. od lewej: dyrektor handlowy Anna Wiewióra, wiceprezes Zarządu, dyrektor finansowy Agnieszka Kozak, prezes Zarządu, dyrektor Zbigniew Wiewióra

Jak będzie wyglądał sam proces wystawiania faktury?

Proces wystawiania faktury ulegnie zmianie. Wygenerowany przez program handlowo-sprzedażowy projekt faktury zostanie wysłany na bramkę Ministerstwa Finansów, gdzie po zweryfikowaniu poprawności zostanie nadany numer UPO i powstanie faktura przesyłana do kontrahenta końcowego. Faktura ustrukturyzowana będzie plikiem XML składającym się z ok. 350 pól. Do takiej faktury nie będą dołączane inne dokumenty, które do tej pory w niektórych organizacjach bywały załącznikami – zaświadczenia, protokoły itd. Każda firma będzie musiała zoptymalizować ten proces i dostosować go do swoich potrzeb.

Czy jeżeli przyjdzie do Was firma i powie „ratujcie, nie potrafimy sobie poradzić, nie wiemy jak to zrobić”, pomożecie?

Oczywiście, że pomożemy! W ZoriusPro jesteśmy ekspertami właśnie w zakresie KSeF-u, cyfryzacji przedsiębiorstw i integracji danych. Na podstawie wielu wdrożeń, które już zrealizowaliśmy, podpowiadamy możliwości wprowadzenia zmian i wiemy co się sprawdza. Najważniejsze jest rozpoczęcie procesu przygotowywania się do zmian odpowiednio wcześnie. Te zmiany na pewno wejdą w życie. Aby dobrze przygotować się do obowiązku KSeF konieczne będzie zaangażowanie do tego procesu całej firmy, a w szczególności kadry zarządzającej. Proponujemy więc firmom jak najszybsze konsultacje – jeżeli się do tego nie przygotujemy odpowiednio wcześniej, może okazać się, że od 1 lipca 2024 nie będziemy mieli możliwości wystawiania i odbierania faktur.

Cała rozmowa:

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry