Myślisz »Zabrze«, mówisz: Górnik

Myślisz »Zabrze«, mówisz: Górnik

W grudniu 2023 roku »Trójkolorowi« będą obchodzić jubileusz 75-lecia istnienia swojego klubu. Historia Górnika Zabrze na dobre i złe związana jest z miastem

Górnik Zabrze | Pryzmat | Pryzmat Zabrze

Początki zabrzańskiego klubu sięgają 1948 r. Górnik szybko zaistniał na arenie krajowej, a przez kolejne lata sukcesywnie umacniał swoją pozycję w czołówce. Górnik Zabrze jest 14-krotnym mistrzem Polski w piłce nożnej. »Trójkolorowi« na swoim koncie mają także wywalczone: 6 Pucharów Polski, Puchar Ligi i Superpuchar Polski. Ponadto klub czterokrotnie zdobył wicemistrzostwo kraju. Międzynarodowym sukcesem „Górnika” był udział w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów (1968). Dwa lata później drużyna wywalczyła srebrny medal w Pucharze Zdobywców Pucharów (29 kwietnia 1970).

W Zabrzu grali wybitni piłkarze: Ernest Pohl, Erwin Wilczek, Zygmunt Szołtysik, Stanisław Oślizło, Henryk Latocha, Hubert Kostka, Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń, Andrzej Iwan, Igor Angulo i wielu innych. W barwach klubu nadal występują klasowi zawodnicy, m.in. Lukas Podolski – reprezentant RFN (2004-2017) grający w pierwszym składzie Górnika od 2021 roku.

Górnik Zabrze
Europerspektywy Myślisz »Zabrze«, mówisz: Górnik

Duma Górnika to nie tylko piłkarze i profesjonalna kadra techniczna, ale także infrastruktura. Najnowocześniejszy stadion na Górnym Śląsku zainagurował działalność w 2016 roku. Powstał w miejscu obiektu istniejącego od początku działalności klubu, a rozbudowa stadionu odbywała się etapami – obecnie trybuny mogą pomieścić 24 563 widzów (docelowo, po ukończeniu ostatniego etapu inwestycji, pojemność obiektu zwiększy się do 31 871).

Stadion posiada rozbudowaną infrastrukturę pomocniczą, łącznie ze strefami gastronomicznymi i sanitarnymi, klubem biznesowym i lożami VIP, pomieszczeniami techniczno-magazynowymi i własnym parkingiem wewnętrznym. Klub biznesowy ma powierzchnię 522 m2, na której odbywają się spotkania firmowe, konferencje, sympozja, event z możliwością zwiedzenia stadionu. Na terenie stadionu znajduje się także 11 lóż biznesowych. »Stadion przy Roosevelta « – Arena Zabrze – oferuje swoim klientom biznesowym kompleksowe usługi. Przy stadionie znajduje się pasaż handlowo-usługowy o powierzchni użytkowej ok. 5 tys. m2.

»Areną Zabrze« zarządza spółka Górnik Zabrze SA, której akcjonariuszem jest Urząd Miasta w Zabrzu. W październiku 2012 r. została powołana do życia Fundacja Górnika Zabrze.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry