GTL: Najlepszy rok w historii lotniska

GTL: Najlepszy rok w historii lotniska

Rok 2023 był dla Katowice Airport rokiem rekordów. To pierwszy raz w historii działalności Portu, kiedy w trakcie jednego roku kalendarzowego obsłużono na nim ponad 5 mln podróżnych. Również w poszczególnych miesiącach tego roku notowano rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego.

Biznes | Biznes: 156 | GTL

Łącznie podczas dwunastu miesięcy minionego roku z katowickiej siatki połączeń lotniczych skorzystało ponad 5,6 mln pasażerów. Na tak duże zainteresowanie usługami lotniczymi w Katowice Airport największy wpływ ma zróżnicowana siatka dostępnych połączeń, także tych dalekodystansowych. Linie lotnicze oraz biura podróży dynamicznie rozwijają swoje oferty na katowickim lotnisku, czego efektem jest bogaty wachlarz obsługiwanych tras.

Europerspektywy GTL: Najlepszy rok w historii lotniska
fot. GTL

Najlepszy rok w historii lotniska

„Jesteśmy zadowoleni, że po trudniejszym okresie i wyzwaniach związanych z pandemią koronawirusa, miniony rok był dla nas rekordowy. Obsłużenie ponad 5,6 mln podróżnych w ciągu roku było możliwe m.in. dzięki ciekawej, stale rozwijanej siatce połączeń. Prócz znanych i lubianych tras, które od lat stanowią trzon oferty Katowice Airport, w 2023 roku pasażerowie zyskali możliwość podróży na nowych trasach regularnych łączących Katowice Airport z Alicante, Kopenhagą, Pulą, Warną oraz Brukselą-Charleroi” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA (GTL SA), spółki zarządzającej Katowice Airport.

Prócz połączeń rozkładowych obsługiwanych w Katowice Airport przez linie Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti (włoski przewoźnik obsługuje rejsy dla linii Lufthansa), niesłabnącym zainteresowaniem wśród pasażerów cieszy się również siatka połączeń czarterowych, realizowanych na zlecenie biur podróży.

„Od wielu lat jesteśmy krajowym liderem w segmencie przewozów wakacyjnych, a rosnąca oferta biur podróży tylko wzmacnia pozycję naszego lotniska w tym zakresie. Tylko w tegorocznym sezonie zimowym aż 29 z 65 połączeń dostępnych w Katowice Airport stanowią rejsy czarterowe. Siedem z nich to bezpośrednie połączenia dalekodystansowe, wykonywane bez międzylądowania. Zimą biura podróży oferują m.in. możliwość podróży z katowickiego lotniska na wakacje do Puerto Platy (Dominikana), Varadero (Kuba), Cancun (Meksyk), Bangkoku i Phuket (Tajlandia), Margarity (Wenezuela) oraz Phu Quoc (Wietnam). Do obsługi bezpośrednich połączeń dalekodystansowych wykorzystywane są samoloty szerokokadłubowe w postaci Boeingów 787-8 Dreamliner PLL LOT oraz Airbusów A330-200 hiszpańskiej linii Plus Ultra” – dodaje Artur Tomasik.

Europerspektywy GTL: Najlepszy rok w historii lotniska
fot. GTL

Ambitne plany inwestycyjne

Ważnym czynnikiem umożliwiającym sprawną obsługę ruchu pasażerskiego jest zapewniająca odpowiednią przepustowość infrastruktura. W 2023 roku Katowice Airport zanotowało najlepszy rezultat w swojej historii, a wewnętrzne prognozy GTL SA wskazują, że rok 2024 również będzie rekordowy. Przewiduje się, że na połączeniach pasażerskich zostanie obsłużonych ponad 6 mln podróżnych. Ten dynamiczny wzrost ruchu potwierdza tym samym przewidywania rynku co do roli i znaczenia Katowice Airport na rynku lotniczym. Biorąc pod uwagę m.in. prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego na najbliższe lata, przed Spółką postawiony jest ambitny projekt zwiększenia przepustowości infrastruktury.

„Przygotowaliśmy kompleksowy program inwestycyjny na lata 2024-2028, w ramach którego w okresie najbliższych pięciu lat na terenie Portu powstanie główny terminal pasażerski i powiązany z nim nowy układ drogowy. Planujemy również budowę m.in. parkingów terenowych, parkingu wielopoziomowego oraz stworzenie multimodalnego centrum przesiadkowego, zintegrowanego z nowym terminalem oraz stacją kolejową »Pyrzowice Lotnisko«, która została oddana do użytku przez PKP PLK w grudniu 2023 roku. Nasz nowy program inwestycyjny otrzymał pozytywną opinię Rady Nadzorczej Spółki. W najbliższym czasie przedstawimy szczegóły dotyczące projektu oraz rozpoczniemy realizację naszej wizji” – mówi Artur Tomasik.

Od ponad 15 lat Katowice Airport realizuje inwestycje mające na celu dywersyfikację dostępnej infrastruktury. Prócz terminali pasażerskich, w porcie funkcjonuje również największa w Polsce baza do obsługi technicznej samolotów oraz nowoczesny terminal cargo. Plan inwestycyjny przewiduje dalszą rozbudowę tych obszarów poprzez oddanie do użytku czwartego hangaru do obsługi samolotów oraz drugiego terminalu towarowego.

Europerspektywy GTL: Najlepszy rok w historii lotniska
fot. GTL

Do końca czerwca 2026 r. Katowice Airport planuje rozpocząć działalność związaną z magazynowaniem i dystrybucją paliwa lotniczego. Będzie to możliwe za sprawą realizacji dofinansowanego ze źródeł Unii Europejskiej (Instrument „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility) projektu „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym »Katowice«”, w ramach której ma powstać bocznica kolejowa łącząca lotnisko z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry.

Sercem tej nowoczesnej inwestycji będzie trzytorowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów i paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 m³ każdy i dwoma stanowiskami do rozładunku autocystern. W części węzła znajdującej się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną trzy stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych. Węzeł umożliwi przeładunek towarów, w tym paliwa lotniczego oraz zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z katowickiego lotniska. Dzięki nowej infrastrukturze nastąpi ograniczenie transportu drogowego na rzecz kolei, co wpisuje się w proces wsparcia rozwoju zrównoważonego systemu transportu.

Nowa infrastruktura przygotowana będzie do obsługi paliw alternatywnych w celu poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji klimatycznych. Multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w Katowice Airport przystosowany także będzie do podwójnego, cywilno-wojskowego zastosowania, co umożliwi zabezpieczenie dostaw i ciągłości działań w odniesieniu do prowadzonych operacji wojskowych.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry