Katowice przystąpiły do Powering Past Coal Alliance (PPCA) – koalicji na rzecz przyspieszenia odejścia od produkcji energii z węgla, zrzeszającej ponad 180 krajów, samorządów i firm z całego świata
W uroczystości podpisania dokumentu ws. dołączenia do PPCA wzięli udział:
- Marcin Krupa, prezydent Katowic,
- Anna Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce,
- Catherine Godin, ambasador Kanady w Polsce,
- Patryk Białas,przewodniczący komisji klimatu i środowiska Rady Miasta Katowice.
Przystępując do koalicji Katowice zobowiązały się do utworzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych. Samorząd ma podjąć starania, aby do 2030 r. zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 proc. w stosunku do 2012 r. oraz chce wspierać lokalny biznes w działaniach związanych z transformacją.
W uroczystości związanej z przystąpieniem Katowic do PPCA udział wzięły przedstawicielki Wielkiej Brytanii oraz Kanady, czyli krajów, które założyły koalicję w 2017 r. podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP 23).
Katowice to szósty członek PPCA z Polski. Wcześniej do koalicji włączyły się: Koszalin, Wałbrzych, Wielkopolska, Wielkopolska Wschodnia oraz spółka ZE PAK. Do koalicji należy ponad 180 krajów, samorządów oraz firm z całego świata – m.in. Dania, Francja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.
PPCA dąży m.in. do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych oraz międzynarodowego finansowania przemysłu węglowego. Koalicja zabiega o dostosowanie polityki do założeń porozumienia paryskiego, którego celem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do maksymalnie półtora stopnia Celsjusza.
W 2025 roku przewidziano szereg działań zmierzających do tego, aby funkcjonowanie samorządu było bardziej ekologiczne. W budżecie zabezpieczono 3,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie robót budowlanych dotyczących instalacji fotowoltaicznej i robót towarzyszących dla siedmiu obiektów miejskich – w lokalizacjach: Urząd Miasta Katowice – ul. Młyńska 4, Katowicki Cmentarz Komunalny, Dom Kultury Bogucice-Zawodzie, Lodowisko Jantor II, Powiatowy Urząd Pracy, MOSiR Słowian, MOSiR Szopienice.
Dodatkowo powstać ma dokumentacja projektowa dotycząca instalacji fotowoltaicznej dla trzech obiektów w lokalizacjach: budynek Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, budynek Urzędu Stanu Cywilnego oraz budynek MDK Szopienice-Giszowiec.
Natomiast w ramach środków unijnych z funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji Katowickie Inwestycje S.A. zrealizują projekt o wartości około 10 mln zł (z dofinansowaniem 3,8 mln), w ramach którego zostanie zrealizowany kolejny kogenerator o mocy 400 kW oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 500 kWp wraz z magazynem energii na oczyszczalni ścieków Gigablok, dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 60 kWp na oczyszczalni ścieków Panewniki oraz nowa na przepompowni ścieków Zamenhofa o mocy 30 kWp.