Katowice członkiem PPCA

Katowice członkiem PPCA

Katowice przystąpiły do Powering Past Coal Alliance (PPCA) – koalicji na rzecz przyspieszenia odejścia od produkcji energii z węgla, zrzeszającej ponad 180 krajów, samorządów i firm z całego świata

Wydarzenia | Katowice

W uroczystości podpisania dokumentu ws. dołączenia do PPCA wzięli udział:

  • Marcin Krupa, prezydent Katowic,
  • Anna Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce,
  • Catherine Godin, ambasador Kanady w Polsce,
  • Patryk Białas,przewodniczący komisji klimatu i środowiska Rady Miasta Katowice.

Katowice członkiem PPCA

Przystępując do koalicji Katowice zobowiązały się do utworzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych. Samorząd ma podjąć starania, aby do 2030 r. zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 proc. w stosunku do 2012 r. oraz chce wspierać lokalny biznes w działaniach związanych z transformacją.

W uroczystości związanej z przystąpieniem Katowic do PPCA udział wzięły przedstawicielki Wielkiej Brytanii oraz Kanady, czyli krajów, które założyły koalicję w 2017 r. podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP 23).

Katowice to szósty członek PPCA z Polski. Wcześniej do koalicji włączyły się: Koszalin, Wałbrzych, Wielkopolska, Wielkopolska Wschodnia oraz spółka ZE PAK. Do koalicji należy ponad 180 krajów, samorządów oraz firm z całego świata – m.in. Dania, Francja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.

PPCA dąży m.in. do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych oraz międzynarodowego finansowania przemysłu węglowego. Koalicja zabiega o dostosowanie polityki do założeń porozumienia paryskiego, którego celem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do maksymalnie półtora stopnia Celsjusza.

W 2025 roku przewidziano szereg działań zmierzających do tego, aby funkcjonowanie samorządu było bardziej ekologiczne. W budżecie zabezpieczono 3,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie robót budowlanych dotyczących instalacji fotowoltaicznej i robót towarzyszących dla siedmiu obiektów miejskich – w lokalizacjach: Urząd Miasta Katowice – ul. Młyńska 4, Katowicki Cmentarz Komunalny, Dom Kultury Bogucice-Zawodzie, Lodowisko Jantor II, Powiatowy Urząd Pracy, MOSiR Słowian, MOSiR Szopienice.

Dodatkowo powstać ma dokumentacja projektowa dotycząca instalacji fotowoltaicznej dla trzech obiektów w lokalizacjach: budynek Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, budynek Urzędu Stanu Cywilnego oraz budynek MDK Szopienice-Giszowiec.

Natomiast w ramach środków unijnych z funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji Katowickie Inwestycje S.A. zrealizują projekt o wartości około 10 mln zł (z dofinansowaniem 3,8 mln), w ramach którego zostanie zrealizowany kolejny kogenerator o mocy 400 kW oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 500 kWp wraz z magazynem energii na oczyszczalni ścieków Gigablok, dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 60 kWp na oczyszczalni ścieków Panewniki oraz nowa na przepompowni ścieków Zamenhofa o mocy 30 kWp.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry