Koleje Śląskie: rozmowa z Patrykiem Świrskim

Patryki Świrski, prezes Kolei Śląskich w rozmowie z Europerspektywami. Wydanie 157

Koleje Śląskie: rozmowa z Patrykiem Świrskim

Przed nami największa inwestycja kolejowa na terenie Śląska i Zagłębia w historii — rozmowa z Patrykiem Świrskim, prezesem spółki Koleje Śląskie

Biznes | 157: Biznes | Koleje Śląskie

Przebudowa Katowickiego Węzła Kolejowego. Z czym inwestycja PKP PLK wiąże się dla pasażerów Kolei Śląskich?

Na pewno z pewnymi niedogodnościami, ale musimy zdać sobie sprawę, że jest to największa inwestycja kolejowa na terenie Śląska i Zagłębia w historii. Obejmie ona fragment linii E65 na odcinku Będzin – Sosnowiec – Katowice – Tychy – Zabrzeg – Zebrzydowice. Jej głównym celem jest oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od regionalnego i dalekobieżnego, co po zakończeniu prac znacznie zwiększy przepustowość oraz regularność połączeń kolejowych, a także zagęści siatkę połączeń.

Projekt zakłada również budowę nowych przystanków osobowych w okolicach największych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co wzmocni rolę kolei w transporcie miejskim.

Na których liniach mogą czekać pasażerów największe utrudnienia?

Utrudnienia będą dotyczyć odcinków od Będzina przez Sosnowiec do Mysłowic i od Katowic przez Tychy do Mikołowa. Podkreślam jednak, że jedyna linia, która zostanie całkowicie zamknięta na okres około dwóch miesięcy to linia z Katowic do Rybnika pomiędzy stacjami Katowice Ligota – Mikołów. Na tym odcinku mamy jeden tor, więc nie ma możliwości prowadzenia ruchu podczas przebudowy. W przypadku pozostałych linii wychodzących z Katowic ruch będzie przenoszony między torami, więc utrudnienia nie powinny być tak mocno odczuwalne.

Pamiętajmy o jednym – ta inwestycja sprawi, że w przyszłości będziemy mogli korzystać z pociągów jadących na trasie nie tylko szybciej, ale także częściej.

Patryki Świrski, prezes Kolei Śląskich w rozmowie z Europerspektywami. Wydanie 157

Wspomniał Pan o niedogodnościach związanych z inwestycją. Jak zamierzacie pomóc pasażerom w czasie jej realizacji?

Jesteśmy jedną ze stron porozumienia w sprawie utworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To ważny krok w stronę lepszej komunikacji w regionie – od 1 marca 2024 roku mieszkańcy Metropolii mogą korzystać ze wspólnych biletów długoterminowych Kolei Śląskich, ZTM i Polregio. Pogłębienie współpracy między przewoźnikami na terenie aglomeracji zdecydowanie zwiększa atrakcyjność komunikacji publicznej, dając pasażerom większą elastyczność.

Co porozumienie oznacza w praktyce dla pasażerów?

Od 1 marca 2024 roku pasażerowie mają do wyboru cztery imienne bilety miesięczne – Taryfę Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiednik – 30-dniowy – Metrobilet GZM. Ceny biletów są takie same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny i szerszy wybór ustawowych zniżek. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo funkcjonuje jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry