Rekord 24 decyzji w Podstrefie Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE. Na pytania odpowiada Mateusz Rykała – wiceprezes, członek Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA
Pryzmat | Pryzmat Zagłębie | KSSE Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska
Rok 2023 w KSSE był bardzo udany dzięki potrójnej koronie – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna była najlepsza w kraju pod względem liczby wydanych decyzji o wsparciu, wysokości zadeklarowanych przez przedsiębiorców nakładów inwestycyjnych oraz nowych i utrzymanych miejsc pracy. Jaka jest rola Podstrefy Sosnowiecko- Dąbrowskiej w tych osiągnięciach?
Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska, niezależnie od swojej nazwy, obejmuje obszar od Jaworzna i Mysłowic do północnej granicy województwa, łącznie z Częstochową, Jurą Krakowsko-Częstochowską, Zagłębiem Dąbrowskim oraz z Siemianowicami Śląskimi. Na tym obszarze skutecznie obsługujemy inwestorów, a jednocześnie aktywnie poszukujemy nowych przedsiębiorców, którym możemy zaproponować wsparcie strefowe. Ubiegły rok był okresem bardzo dobrym dla całej KSSE, ale dla Podstrefy szczególnie – wydaliśmy 24 decyzje, w tym dla 3 z największych inwestycji w strefie: Brembo w Dąbrowie Górniczej, Elemental H2Tech z Grupy Elemental Holding w Zawierciu i Kiestal Technologie na terenie Krzepic.
Brembo wybuduje najnowocześniejszą odlewnię w Europie. To kolejna inwestycja tej włoskiej firmy w Dąbrowie Górniczej, co dla nas jest dowodem zaufania i dobrych doświadczeń ze współpracy firmy z Podstrefą i gminą. Projekt Elemental H2Tech to innowacyjny recykling materiałów szlachetnych w oparciu o własną technologię, to bardzo nowoczesny zakład, który powstaje w Zawierciu. Kiestal Technologie – polska firma rodzinna, produkująca metalowe rury dla budownictwa i branży automotive. To dla nas również dowód na skuteczne dotarcie do firm o polskim kapitale.
Czyli można powiedzieć, że strefa ekonomiczna jest motorem rozwoju całego Zagłębia Dąbrowskiego?
Strefa była i jest niezwykle skutecznym instrumentem w przeobrażeniu wizerunku naszego regionu, z regionu przemysłów tradycyjnych, w stronę nowoczesnych branż – naszą dużą siłę stanowi automotive. M.in. na terenie dąbrowskiej Tucznawy mamy duże podmioty działające w branży motoryzacyjnej, o japońskim i koreańskim kapitale – to NGK Ceramics Polska ze swoim drugim zakładem w województwie śląskim, jak też SK hi-tech battery materials Poland – koreański koncern, który będzie produkował separatory do baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych. To ogromna inwestycja: przewiduje się, że w momencie uruchomienia pełnych mocy produkcyjnych, kilkanaście procent wszystkich samochodów elektrycznych na świecie będzie miało komponenty pochodzące z Dąbrowy Górniczej.
A jakie macie dalsze perspektywy rozwoju na terenie Zagłębia Dąbrowskiego?
Przede wszystkim będziemy rozwijać się w dwóch kierunkach: po pierwsze jest to dalsze pozyskiwanie i zagospodarowywanie terenów pod inwestycje produkcyjne, m.in. mamy działki na terenie Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, po drugie aktywne dotarcie z ofertą skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają już pomysł na rozwój i planują w najbliższym czasie inwestycje na własnych terenach. Staramy się dzielić z przedsiębiorcami wiedzą o możliwościach pozyskania pomocy publicznej poprzez uzyskanie decyzji o wsparciu na te planowane inwestycje. To nasza podstawowa misja i plan na 2024 rok.
Ta praca będzie kontynuowana. Będziemy organizować własne wydarzenia informacyjno-promocyjne skierowane do potencjalnych inwestorów, ale także angażować się w wydarzenia realizowane przez naszych partnerów, wówczas zaprezentujemy naszą ofertę i uzupełnimy propozycje innych podmiotów otoczenia biznesu.
Podstrefa gości również siedzibę Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, co powoduje, że jesteśmy też bramą dla włoskich inwestorów na całą strefę i województwo. Oferujemy pomoc nie tylko w uzyskaniu wsparcia strefowego, ale również w znalezieniu podmiotów gospodarczych, z którymi włoscy partnerzy mogliby współpracować. I w drugą stronę: pomagamy polskim przedsiębiorcom znaleźć nowe możliwości i kooperantów na włoskim rynku – jesteśmy w tym bardzo aktywni.