KSSENON Akcelerator biznesowy już otwarty!

KSSENON Akcelerator biznesowy już otwarty!

W Żorach oficjalnie zainaugurowano działalność nowego centrum przedsiębiorczości. W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak-Rykała, prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) KSSE SA Janusz Michałek, wiceprezes Zarządu KSSE SA Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Zarządu KSSE SA Rafał Żelazny, z-ca prezesa KSSE Bartłomiej Kowalski oraz prezydent miasta Żory Waldemar Socha.

Pryzmat | Pryzmat Rybnik | KSSENON

„Dla nas, dla KSSE, dzisiejsza uroczystość to wielka radość. Świętujemy otwarcie naszego flagowego projektu KSSENON” – zaczął prezes Zarządu KSSE SA Janusz Michałek. „Chciałbym na ręce ministra Pawła Jabłońskiego złożyć podziękowania administracji rządowej za pomoc, za te działania kooperacyjne. Pragnę podziękować także samorządowi województwa śląskiego – na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim. Podziękowania te składam na ręce pani wicemarszałek Anny Jedynak-Rykała. Jestem również wdzięczny miastu i prezydentowi Waldemarowi Socha, bo bez jego zaangażowania tego obiektu by nie było” – podkreślił prezes Janusz Michałek.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński pogratulował wszystkim zaangażowanym w projekt. „Cieszę się, że udaje nam się takie rzeczy realizować. Wielkie gratulacje, że udało się skończyć projekt w tak trudnym czasie – pandemii, kryzysu, wojny w Ukrainie” – powiedział wiceminister Jabłoński. „Pomimo tych przeciwności rozwijamy się – idziemy do przodu, pracujemy razem dla naszego wspólnego dobra, dla rozwoju i bezpieczeństwa gospodarczego – naszego kraju, naszego regionu” – podkreślił wiceminister Jabłoński, przekazując również gratulacje od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

KSSENON jest unikalnym w skali kraju projektem, który sprzyja rozwojowi firm z sektora MŚP. KSSENON składa się z 4 obiektów, w których mieszczą się 32 nowoczesne hale (ok. 280-390 m2, każda z własnym z zapleczem biurowym oraz socjalnym). Firmy wynajmujące przestrzeń w KSSENON-ie mogą skorzystać z ulg podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Kompleks mieści się na terenach Jastrzębsko- Żorskiej Podstrefy KSSE i umożliwia małym i średnim firmom nie tylko rozwój w nowoczesnych, funkcjonalnych obiektach przemysłowych, ale również kooperację i udział w inicjatywach i usługach dodatkowych KSSENON.

Europerspektywy KSSENON Akcelerator biznesowy już otwarty!

„Kluczowym elementem projektu okazał się zespół, który z determinacją postanowił, że zrealizujemy te dalekosiężne i odważne plany. Nie było to łatwe – w miejscu KSSENON-a były pola uprawne. Chcę podkreślić: bryłę, jak się zaprzesz, to zbudujesz, ale następny krok to ludzie, którzy będą to »szaleństwo« napędzać” – powiedział wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński. „Wiedzieliśmy, że ten projekt musi być wyjątkowy – stąd model, w którym łączymy przestrzenie do wynajęcia (biura, hale) z Centrum Kompetencji i Centrum Coworkingowym. Chciałbym podziękować mojemu zespołowi, bo realizacja tego projektu to nasze wspólne zwycięstwo” – podkreślił wiceprezes.

Wspominane Centrum Kompetencji KSSENON jest miejscem realizacji praktyk zawodowych, specjalistycznych szkoleń dla uczniów oraz osób dorosłych, w powiązaniu z lokalnymi aktorami rynku pracy i edukacji. Centrum stanie się wyróżnikiem dla regionu, dodatkową zachętą dla inwestorów i odpowiedzią na aktualne trendy praktycznej nauki zawodu prowadzonej w nowoczesnych warunkach. Z kolei Centrum Coworkingu będzie uzupełnieniem oferty KSSENON-a – jest to przestrzeń o charakterze startup- owym – posłuży freelancerom oraz wszystkim tym, którym do pracy wystarczy laptop z dostępem do Internetu.

Za każdym sukcesem stoi sztab ludzi, przedsiębiorców, ludzi z otoczenia biznesu, którzy wspierają te pomysły. Gratuluję całemu zarządowi i zespołowi KSSE, że udało się zrealizować ten projekt – uzyskanie dofinansowania w wysokości 40 mln złotych to wielki sukces. To duży kapitał na to, żeby się rozwijać” – powiedziała wicemarszałek Anna Jedynak- Rykała. „Projekt rozpoczyna wiele wyzwań – te doświadczenia, które tu zyskamy, będą przydatne do realizacji kolejnych KSSENON-ów” – podkreśliła.

O ważnej roli współpracy z samorządem lokalnym przypomniał prezydent Żor Waldemar Socha. „W Żorach jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania. KSSENON to nie tylko przestrzenie do wynajęcia – to cały kompleks. Będą tu lokale gastronomiczne, przedszkole, sale, w których uczniowie będą zdobywali umiejętności praktyczne. Wiemy, że trzeba nadążać za potrzebami współczesności – i taki był właśnie pomysł na KSSENON” – podkreślił prezydent. Ostatnim punktem części oficjalnej było uroczyste przecięcie wstęgi i – dla chętnych – zwiedzanie kompleksu KSSENON.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Priorytet I Nowoczesna gospodarka; Działanie 1.4 Wsparcie ekosystemu innowacji, Poddziałanie 1.4.2 Wsparcie regionalnych oraz lokalnych centrów kreatywności i innowacji) • Wartość projektu: 77 733 540,00 zł brutto • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 40 885 000,00 zł

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry