Podczas Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości zorganizowanej przez Okręgową Izbę Przemysłowo–Handlową w Tychach w dn. 2.06.2023 r. – Spółka MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o. została uhonorowana w kategorii EKO-PRODUKT, za wykorzystanie odpadów bio-kuchennych, jako materiału do produkcji organicznego produktu nawozowego, mogącego w znacznym stopniu redukować używanie nawozów sztucznych w rolnictwie – „MASTER—PLANT”
MASTER-Odpady | Tyski Lider Przedsiębiorczości | Pryzmat | Pryzmat Tychy
Nagrodę odebrał Mieczysław Podmokły – Prezes Zarządu MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o. w Tychach.
Zmiany legislacyjne związane z gospodarką odpadami w naszym kraju wymuszają na operatorach instalacji przetwarzania odpadów prowadzenie nieustannego procesu modernizacji swoich zakładów. Tak też dzieje się w firmie MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. Wydane Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, w tym również odpadów kuchennych. Spółka Master przyjęła jako szansę na dalszy zrównoważony rozwój.
Mając do dyspozycji, w ramach nowoczesnej instalacji, reaktory do fermentacji, już od 2017 roku inżynierowie i technolodzy Spółki Master przystąpili do wykorzystania odpadów kuchennych jako materiału do produkcji organicznego produktu nawozowego – mogącego w znacznym stopniu redukować używanie nawozów sztucznych w rolnictwie. Prace koncepcyjne nad budową specjalistycznej instalacji prowadzono w latach 2017–2018, czego efektem było wybudowanie w 2020 r. modułu przygotowania selektywnie zebranych bioodpadów kuchennych do procesu fermentacji. Te działanie doprowadziło do powstania unikatowej w skali kraju instalacji fermentacji odpadów, która może wytwarzać ciekły środek nawozowy o handlowej nazwie „MASTER PLANT”. Jego pozytywny wpływ na jakość gleb potwierdziły Państwowe Instytuty Badawcze takie jak: Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Weterynaryjny, Instytut Ogrodnictwa, a także Instytut Ochrony Środowiska.
Pozwoliło to na uzyskanie pierwszej – w skali kraju – decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju wydanej dnia 11.10.2022 r. na wprowadzenie do obrotu ciekłego środka poprawiającego właściwości gleby wytwarzanego z selektywnie zbieranych odpadów kuchennych.
Działania te w znacznym stopniu przyczyniają się do podniesienia poziomu odzysku recyklingu dla Gmin Udziałowców. Jest to doskonały przykład gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym i współtworzenie ekowartości dla klienta i kooperatora, a także społeczeństwa w strategicznej perspektywie rozwoju. Właściwe wykorzystanie potencjału bioodpadów przyczynia się także do samowystarczalności energetycznej przedsiębiorstwa poprzez produkcję znacznej ilości energii elektrycznej, na ten czas jest to ponad 6000 MWh na rok.