MOKATE: siła rodzinnej tradycji

Mokate: siła rodzinnej tradycji

MOKATE: siła rodzinnej tradycji

Rozmowa z dr Adamem Mokryszem, Prezesem Grupy Mokate oraz dr Katarzyną Mokrysz, Dyrektor Generalną

Grupa Mokate

34 lata konsekwencji, współpracy, globalnego spojrzenia na lokalne potrzeby przyniosły Grupie Mokate miano jednego z największych producentów kawy, herbaty i surowców dla przemysłu spożywczego w Europie Środkowej. Świadczy o tym rozpoznawalność marki i liczby takie jak ponad miliard złotych przychodu. Przemysł spożywczy stanowi dynamicznie rozwijający się sektor, w którym kluczową rolę odgrywają wysoko wyspecjalizowane surowce. MOKATE jest czołowym eksporterem produktów do ponad 70 krajów na świecie. Specjalizujemy się między innymi w produkcji mleczno-tłuszczowych baz w proszku, takich jak zabielacze do kawy, śmietanki w proszku oraz baz do produkcji lodów. Stworzone przez grupę Mokate aplikacje są szeroko wykorzystywane w branży spożywczej na całym świecie. Firma inspiruje całą gamą rozwiązań i produktów. W tej chwili to już ponad 30 linii napojów kawowych (miksów kawowych, cappuccino), kaw ziarnistych, a także herbat czarnych, zielonych, owocowych i ziołowych. Uzupełnieniem oferty są wafle, ciastka i pierniki własnej produkcji.

Mokate: siła rodzinnej tradycji
dr Adam Mokrysz, Prezes Grupy Mokate oraz dr Katarzyna Mokrysz, Dyrektor Generalna

Mokate jest firmą rodzinną. Jako czwarte te już pokolenie, dr Adam Mokrysz wraz z żoną, dr Katarzyną Mokrysz, współtworzą sukces Grupy Mokate. Ich celem od wielu lat jest budowanie markowego, międzynarodowego biznesu. Siłę Mokate budują na sprawdzonych na przestrzeni dekad fundamentach skupionych wokół takich wartości jak: praca, odpowiedzialność, wiedza i umiejętności, a także otwartość i wiarygodność.

Firma Mokate jest znana i ceniona nie tylko w Polsce. Co przyczyniło się do skutecznej ekspansji Grupy Mokate na rynki zagraniczne?

Adam Mokrysz: Tylko i aż 3 filary. W Mokate staramy się działać i budować wzrost oparty na: wizji, odwadze i działaniu. Odważnie mierzymy się z wyzwaniami, stawiamy na pracę w zespołach i współpracę z ekspertami, wyznaczamy sobie ambitne cele i realizujemy je krok po kroku ze wspaniałymi ludźmi.

Katarzyna Mokrysz: A przede wszystkim lubimy pracować i robimy to z wielką pasją. Tylko to otwiera szansę tam, gdzie dotąd nie były one dostrzegalne. Ważny zatem jest refleks, wyczucie rynku i wyczucie potrzeb konsumentów.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się współcześnie zarządzanie takim przedsiębiorstwem jak MOKATE, jak łączą Państwo rodzinną tradycję ze światową skalą biznesu?

K.M.: Inspirują nas wyzwania, które wymagają odważnych i wizjonerskich działań. To wyjście poza schemat. Spojrzenie przed siebie, analiza tego co tu i teraz, ale i ocena dokonań. To nas napędza. Dzięki doświadczeniu i wytrwałości skutecznie rośniemy na rynkach międzynarodowych. Nasza działalność eksportowa stanowi dzisiaj ponad 80 procent przychodów Grupy Mokate. Dalszy rozwój jest możliwy dzięki temu, że postawiliśmy na innowacyjność, jakość oferty oraz konsekwentne budowanie trwałych relacji biznesowych. Zaufanie jak prawdziwy sukces buduje się latami. To nie kwestia jednego sezonu i wyścigu potencjałów. To systematyczna praca u podstaw, w której każdy aspekt ma swoje oddziaływanie. Mniejszy lub większy, ale per saldo prowadzi w dobrym kierunku.

A.M.: Największym wyzwaniem jest utrzymanie balansu między lokalnym i rodzinnym wymiarem naszej działalności, a coraz większą obecnością na rynkach zagranicznych. Naszą tożsamość, swoiste DNA firmy tworzą pasujące do siebie elementy: tradycja, człowiek i polskość. Jesteśmy z tego dumni i to daje nam przewagę konkurencyjną

K.M.: Nasze oczy pozostają szeroko otwarte. Dbałość o korzenie i najbliższe otoczenie uzupełniamy o horyzontalne spojrzenie na świat. Dostrzegamy różnorodność kulturową. To co inne, często nieznane pobudza kreatywność i pozwala zyskać nowe doświadczenie. To wyjście poza schemat. Obserwujemy różne trendy, elastycznie dostosowujemy się do okoliczności. Tak właśnie rodzą się świeże pomysły oraz nowe koncepcje produktowe. Wiedza i know-how naszych zespołów to ogromny potencjał. Jako rodzinna firma doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i umiejętnie go wykorzystujemy. Oczywiście tych wyzwań – o różnym charakterze, formalno-prawnym, technologicznym, logistycznym jest znacznie więcej. Ale dzięki ludzkiej synergii radzimy sobie  z nimi doskonale.

Grupa Mokate posiada trzy zakłady produkcyjne i liczne oddziały zlokalizowane w kilku krajach Europy. Czy w najbliższym czasie są planowane inwestycje?

A.M.: Inwestujemy w nowe technologie. Nowe możliwości produkcyjne nieustannie rosną. Trwa proces rozbudowy kolejnej dużej fabryki produk- tów instant w Żorach, a obecnie zmian dokonuje my w fabryce w Ustroniu.

K.M.: To droga ewolucji i konsekwencji. Tempo rozwoju nie przysłania nam wartości przedsiębiorstwa, Chcemy rozwijać i skalować biznes, ale równolegle pielęgnować to co nas wyróżnia i definiuje, czyli biznes rodzinny.

A.M.: Od lat utrzymujemy stałe tempo wzrostu dzięki dynamicznej dywersyfikacji produktowej mai rynkowej. To zapisane jest w naszej strategii. Dbałość o zespół, czyli grupę wspaniałych ludzi. To siła rodzinnej tradycji. To nasza przyszłość.

W wywiadach, których Państwo udzielacie, często pojawia się również temat…. szachów! Co ma wspólnego królewska gra planszowa z firmą o międzynarodowym zasięgu?

A.M: Szachy są naszą rodzinną pasją już od kilku pokoleń. Grał w nie mój dziadek, ojciec, a teraz i ja, razem z moimi synami. To niezwykła gra, na wiele sposobów stymulująca rozwój. Jak mówił Anatolij Karpow. Szachy to sport intelektualny, który uczy nas przewidywania, planowania i wytrwałości. Uczą strategicznego myślenia, planowania i tego, jak przewidywać ruchy przeciwnika. Do tego są świetnym treningiem cierpliwości i pokory. Jednym ze sposobów na osiągnięcie zwycięstw jest gambit, przy którym trzeba przecież najpierw się poświęcić Umiejętności i wiedza zdobywane podczas gry w szachy przydają się w różnych dziedzinach życia, także w biznesie czy w relacjach z inny mi. Zainspirowało nas to do realizacji projektu „Edukacja przez szachy w szkole”, który ma na celu propagowanie szachów wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niemu uczniowie ponad 1500 szkół w Polsce mogą brać udział w specjalnych zajęciach, na których uczą się gry.

Europerspektywy MOKATE: siła rodzinnej tradycji
dr Adam Mokrysz oraz Łukasz Turlej, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE

K.M: Szachy stały się również naszą firmową pasją, dlatego Mokate jest kojarzone z tą dyscypliną. Od lat jesteśmy partnerem Polskiego Związku Szachowego. W sierpniu 2024 roku odbył się już 5. Turniej Szachowy MOKATE-festiwal „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia. To współorganizowane przez nas wydarzenie co roku przyciąga setki uczestników. Na turniejach można spotkać wyjątkowych gości największych światowych mistrzów i arcymistrzów, m.in. Garry’ego Kasparova, Anatolija Karpova czy Wasilija Ivańczuka. W tym roku gościliśmy Mistrza Świata, Rusłana Ponomariowa.

A.M.: Mieliśmy również zaszczyt być jednym z partnerów wspaniałego wydarzenia – 45. Olimpiady Szachowej FIDE w Budapeszcie, które odbyło to września 2014 r. W ramach obchodów 100 rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej, wręczono prestiżowe Nagrody FIDE 100, wyróżniając osoby i organizacje, które miały wyjątkowy wpływ na rozwój oraz promocję sza- chów na całym świecie. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 400 osób. Cieszymy się, że możemy wspierać tak ważne inicjatywy w duchu między narodowej współpracy i sportowej pasji.

Europerspektywy MOKATE: siła rodzinnej tradycji
Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry