Jako partner medialny zapraszamy na premierę – „Spartakus” – 8 marca 2025, godzina 18:00, Opera Śląska
Pozostałe spektakle – dostępne bilety:
Opera Śląska: 9.03., 14.03., 15.03., 16.03., 4.04., 5.04
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: 11.03
“Spartakus” to dzieło wielowątkowe, łączące epickie, tragiczne i liryczne sceny, pełne dramatycznych napięć. To opowieść o odwadze, poświęceniu i dążeniu do wolności, ukazana w widowiskowej formie pełnej emocji i ekspresji. Głównym przesłaniem baletu jest walka o wolność, a bunt gladiatorów staje się jej symbolem.
Balet “Spartakus” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – powstaniu gladiatorów przeciwko Rzymowi, któremu przewodził tracki jeniec Spartakus.

Libretto powstało na podstawie dzieł Plutarcha i Juwenala oraz badań historyków. Wśród postaci znajdują się autentyczni Spartakus, Frygia i Krassus, a także fikcyjni Egina i Harmodius, wprowadzeni jako kontrast wobec odwagi i determinacji powstańców.
Głównym przesłaniem baletu jest walka o wolność, a bunt gladiatorów staje się jej symbolem. “Spartakus” to dzieło wielowątkowe, łączące epickie, tragiczne i liryczne sceny, pełne dramatycznych napięć.
Muzyka ilustruje akcję, nadając bohaterom i środowiskom charakterystyczne motywy. Temat Spartakusa składa się z dwóch motywów – bohaterskiego i emocjonalnego. Towarzyszą mu liryczny temat Frygii oraz kontrastujące ze sobą tematy środowiskowe: patrycjuszowski i plebejski. Oprócz rytmów tanecznych i elementów folkloru (m.in. armeńskiego), w muzyce dominują marsze, motywy wojenne i pogrzebowe.
Balet “Spartakus” to opowieść o odwadze, poświęceniu i dążeniu do wolności, ukazana w widowiskowej formie pełnej emocji i ekspresji.
Warto podkreślić, że twórcą choreografii w spektaklu jest Robert Balogh, który współpracował już z Operą Śląską.
Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Oldřicha Stibora w Ołomuńcu, gdzie w latach 1985–1988 pracował jako solista i choreograf. Następnie, w latach 1989–1994, stworzył kilka spektakli dla Teatru Narodowego w Bratysławie („Lux et Requiem”) oraz Teatru Narodowego w Pradze („Catulli Carmina”, „Ekstaza ducha”, „Dama z kameliami”). W latach 1994–1997 pełnił funkcję choreografa i kierownika baletu w Teatrze Josefa Kajetána Tyla w Pilźnie. W krótkim czasie udało mu się stworzyć znakomity zespół, który szybko zdobył uznanie również za granicą. Z tego okresu pochodzą jego udane balety, takie jak „Casanova”, „Carmen”, „Romeo i Julia” oraz „Puszkin”.
Robert Balogh był także dyrektorem artystycznym zespołu baletowego Teatru Morawskiego w Ołomuńcu. Dzięki przemyślanemu doborowi repertuaru oraz angażowaniu utalentowanych tancerzy z całego świata stworzył zespół na międzynarodowym poziomie. Każdego roku grupa występuje gościnnie w Niemczech, Polsce i na Słowacji. Po raz pierwszy w historii Teatru Morawskiego jego baletowy zespół wystąpił na scenach Teatrów Narodowych w Pradze i Bratysławie.
Libretto: Nikołaj Wołkow oprac. Robert Balogh
Muzyka: Aram Chaczaturian
Kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek
Choreograf: Robert Balogh
Asystentka choreografa: Dita Otevřelovà
Kostiumy: Roman Šolc
Projekcje: Eduard Prikryl
Reżyseria świateł: Adam Kolarcik
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent kierownika baletu: Anna Kmiecik-Sokalla
Pedagodzy baletu: Joanna Kurkowska, Lucyna Popławska
Akompaniament lekcji: Natalia Myślewicz
Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
Inspicjenci: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik