Pałac w Rzuchowie: konferencja naukowa

Pałac w Rzuchowie: konferencja naukowa

15 marca 2025 roku odbyła się konferencja „Autonomia energetyczna zespołu pałacowo- parkowego w Rzuchowie jako przykład minimalnej emisji dla klimatu i środowiska naturalnego Województwa Śląskiego”

Wydarzenia | Pałac w Rzuchowie

Głównym tematem spotkania była szeroko rozumiana autonomia energetyczna. Eksperci z różnych środowisk, przede wszystkim przedstawiciele nauki, administracji oraz sektora prywatnego, dzielili się wiedzą na temat nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich implementacji w obiektach historycznych takich jak Pałac w Rzuchowie.

Gości konferencji powitali Janusz Gładysz oraz Żaneta Gładysz z Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która to organizacja opiekuje się rzuchowskim pałacem.

pałac w rzuchowie

Następnie, w części merytorycznej wydarzenia, eksperci podjęli różne zagadnienia:

  • Prof. Iwona Jelonek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poruszyła temat kluczowej roli środowiska w kontekście nowych technologii.
  • Dr Ewa Mackiewicz omówiła zastosowanie prośrodowiskowych rozwiązań w obiektach zabytkowych, przykładem wykorzystanym w prezentacji był pałac w Rzuchowie.
  • Prof. Tomasz Trawiński z Politechniki Śląskiej zaprezentował przyszłościowe systemy zarządzania energią elektryczną.
  • Prof. Leszek Remiorz przedstawił badania i aspekty technologii wodorowych w energetyce.
  • Dr inż. Marcin Szczygieł omówił możliwości wdrożenia infrastruktury energetycznej w takich miejscach jak pałac w Rzuchowie.
  • Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski opowiedział o wpływie nowych technologii na architekturę obiektów historycznych.
  • Inż. Henryk Cebulla, wykonawca projektu, przedstawił szczegóły dotyczące instalacji fotowoltaicznej.
  • Joanna Żuk, Prezes PROEURO CONSULTING sp. z o.o., omówiła możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.

Po zakończeniu części prelekcyjnej uczestnicy mogli wziąć udział w prezentacji zabudowanej instalacji fotowoltaicznej. Była to okazja do zobaczenia, jak nowoczesne technologie odnawialne mogą być skutecznie implementowane w historycznych obiektach bez szkody dla ich architektury.

Konferencja w Pałacu w Rzuchowie promowała zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz minimalizację emisji w kontekście ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju regionu. Prelekcje ekspertów potwierdziły, że połączenie nowoczesnych rozwiązań energetycznych z ochroną dziedzictwa kulturowego jest możliwe i korzystne dla przyszłych pokoleń.

Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej i promocji przeprowadzonej w związku z dofinansowaniem realizacji projektu w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Europerspektywy Pałac w Rzuchowie: konferencja naukowa

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Scroll to Top
Przewiń do góry