PEC Sp. z o.o. Bytom Pół wieku działalności bytomskiego PEC-u

PEC Sp. z o.o. Bytom Pół wieku działalności bytomskiego PEC-u

Rozmowa ze Sławomirem Kamińskim – prezesem Zarządu, dyrektorem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu

PEC Bytom | Biznes | Wydanie 154

Jako PEC obchodzicie Państwo jubileusz 50-lecia działalności. Przez ten czas wiele się zmieniło – zarówno w obrębie otoczenia gospodarczego, jak i samego miasta. Jak Pan może podsumować ten czas?

Największą wartością firmy jest jej załoga. 50 lat to okres kilku pokoleń pracowników, którzy swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem wypracowali markę PEC. Konsekwencja w działaniu, jasno sprecyzowane cele ukierunkowane na dbałość o otaczające nas środowisko oraz koncentracja na zaspokajaniu uzgodnionych potrzeb naszych klientów pozwalają nam od lat świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Ciepło systemowe, którym ogrzewamy mieszkania, firmy oraz budynki użyteczności publicznej w Bytomiu i Radzionkowie jest produktem nowoczesnym, ekologicznym, a co ważne atrakcyjnym ekonomicznie. Na sukces firmy składa się wiele elementów. Jednym z najważniejszych jest otwartość na współpracę i zaufanie naszych Klientów. Przez ostatnie lata wszystkie nasze decyzje biznesowe podejmowane były w oparciu o analizę potrzeb zgłaszanych właśnie przez Odbiorców ciepła.

Europerspektywy PEC Sp. z o.o. Bytom Pół wieku działalności bytomskiego PEC-u
na fotografii: Sławomir Kamiński – prezes Zarządu, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu

Jaka jest dzisiaj sytuacja firmy na rynku?

Ciepłownictwo to branża wyspecjalizowana, która na przestrzeni ostatnich dekad przeszła ogromne przemiany. Od początku działalności pracowali u nas wysokiej klasy specjaliści, co przekładało się na możliwości rozwoju przedsiębiorstwa i sprawne realizowanie kolejnych inwestycji. Dziesiątki kotłowni lokalnych zastąpiliśmy w pełni zautomatyzowanymi węzłami cieplnymi, których obsługujemy już ponad 1 000. Nowoczesna infrastruktura, stały monitoring parametrów węzłów i elementów sieci, optymalizacja pracy sieci przesyłowych i procesu wytwarzania ciepła oraz nowoczesna struktura organizacyjna sprawiają, że po pięćdziesięciu latach działalności jesteśmy jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe do odbiorców.

Europerspektywy PEC Sp. z o.o. Bytom Pół wieku działalności bytomskiego PEC-u

Pół wieku działalności pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych, również z wykorzystaniem funduszy europejskich. Czy planujecie Państwo kolejne inwestycje? Jakie wyzwania stoją przed bytomskim PEC-em w najbliższych latach?

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, w ostatnich kilkunastu latach wykonaliśmy inwestycje za prawie 200 mln zł. Warto zaznaczyć, że dzięki otrzymanemu wsparciu, obecnie ok. 85 proc. posiadanej sieci ciepłowniczej jest wykonane w nowoczesnej technologii preizolowanej. Aktualnie największym wyzwaniem jest zmiana sposobu wytwarzania ciepła w Ciepłowni Radzionków. Prowadzone są analizy oparte o najnowsze technologie, m.in.: instalacje wielopaliwowe, gruntowe pompy ciepła, magazyny energii, oraz związane ze spalaniem wodoru. Ostateczne rozwiązania zostaną wypracowane i opisane w naszej strategii. Dostosowując się do wymogów otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej, umiejętnie wykorzystujemy zewnętrzne środki finansowe, dzięki czemu realizujemy znacznie większy zakres inwestycyjny, równocześnie stosując najnowsze technologie. Obecnie trwają prace związane z ubieganiem się o dofinansowanie kolejnych zadań, posiadających w swoim zakresie rzeczowym m.in. wykorzystanie technologii OZE.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry