ROW 2.0: projekt dla rozwoju Rybnika

Na zdjęciu Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika w trakcie inauguracji projektu ROW 2.0 (inicjatywa, w której udział biorą Samorząd Rybnika i Politechnika Śląska).

ROW 2.0: projekt dla rozwoju Rybnika

Samorząd Rybnika i Politechnika Śląska zainaugurowali projekt ROW 2.0, mający służyć przekształceniu w przyszłości miasta i jego okolic z Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy – ośrodek technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii

Wydarzenia | Rybnik

W wydarzeniu uczestniczyli:

  • Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika,
  • Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu,
  • Janusz Kotowicz, prorektor Politechniki Śląskiej,
  • Maciej Nietopiel, prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o.,
  • Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Na zdjęciu Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika w trakcie inauguracji projektu ROW 2.0 (inicjatywa, w której udział biorą Samorząd Rybnika i Politechnika Śląska).

Na rybnickim kampusie podpisano także porozumienie o współpracy badawczo-naukowej pomiędzy:

  • Politechniką Śląską – uznaną uczelnią naukowo-techniczną posiadającą wiedzę i doświadczenie m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii w tym technologii wodorowych, dysponującą doświadczoną kadrą naukową, niezbędnymi laboratoriami i know-how w zakresie prowadzenia badań naukowych,
  • Miastem Rybnik – właścicielem autobusów zasilanych wodorem, które jako jedno z pierwszych miast w Polsce wdrożyło usługi transportu miejskiego za pomocą tego rodzaju autobusów,
  • PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. – jednym z liderów w produkcji autobusów zasilanych wodorem i równocześnie dostawcą autobusów zasilanych wodorem dla Miasta Rybnik.

Porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes-samorząd terytorialny-placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.

Drugą część wydarzenia stanowiła konferencja naukowa, która odbyła się w Centrum Kształcenia Ustawicznego – filii Politechniki Śląskiej.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry