W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano porozumienie dotyczące współpracy przy organizacji Śląskiego Kongresu Oświaty, który odbędzie się jesienią 2025 roku w Katowicach
Wydarzenia | Urząd Marszałkowski | Uniwersytet Śląski | Śląski Urząd Wojewódzki | Śląskie Kuratorium Oświaty
Śląski Kongres Oświaty zainicjowali: Województwo Śląskie, miasto Katowice, Uniwersytet Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty.
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli:
- Rafał Adamczyk – członek Zarządu Województwa Śląskiego
- Marcin Krupa – prezydent Katowic
- Marek Wójcik – wojewoda śląski
- prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego
- Aleksandra Dyla – śląska kurator oświaty

Rafał Adamczyk podkreślił, że Śląski Kongres Oświaty będzie okazją do wymiany opinii i integracji środowiska oświatowego:
„Podpisanie dzisiejszej umowy stanowi pierwszy krok w stronę organizacji Śląskiego Kongresu Oświaty, a w konsekwencji działań związanych z rozwojem oświaty w naszym regionie. To okazja do tego, byśmy mogli przekonać się jak dobrze funkcjonuje oświata w województwie śląskim, ale także szansa na integrację środowiska i wsłuchanie się w głosy osób, którym zależy na tym, by ją zmieniać i dostosować do szybko zmieniającej się rzeczywistości” – podkreślał Rafał Adamczyk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Z kolei prof. Ryszard Koziołek zwrócił uwagę na znaczenie badań naukowych w edukacji:
„W przypadku rozwoju oświaty warto oprzeć się na badaniach naukowych, dlatego Uniwersytet Śląski jest partnerem w tym procesie. Tam gdzie są dobre szkoły, tam ludzie chcą żyć i każdy, komu na sercu leży dobro regionu, dba o szkolnictwo. Chcemy uczyć atrakcyjnie, by młodzi ludzie mogli eksperymentować z wiedzą. To pozwala używać wiedzy do projektowania własnego życia” – mówił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Śląski Kongres Oświaty 2025 to wydarzenie skierowane do nauczycieli i pracowników oświaty z województwa śląskiego. Jego celem jest wymiana doświadczeń, integracja środowiska edukacyjnego oraz dostosowanie systemu oświaty do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.