Umowa restrukturyzacyjna otwiera drogę do głębokich zmian organizacyjnych i finansowych w strukturach przemysłowych Grupy Kapitałowej Węglokoks
Węglokoks oraz będące w jego grupie Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje podpisały umowę restrukturyzacyjną. Jej celem jest wzmocnienie kondycji finansowej obu spółek.
W podpisaniu umowy uczestniczyli:
- Tomasz Ślęzak – Prezes Zarządu Węglokoks S.A.,
- Adrian Sienicki – Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A.,
- Agnieszka Walter – Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Węglokoks S.A.,
- Łukasz Jabłoński – Prezes Zarządu Huty Pokój Profile i Huty Pokój Konstrukcje,
- Radosław Knapczyk – Wiceprezes Zarządu Huty Pokój Profile i Huty Pokój Konstrukcje.

Podpisany dokument to rezultat wielomiesięcznych analiz, konsultacji i negocjacji prowadzonych przy wsparciu zewnętrznych doradców. Jego celem jest uzdrowienie i wzmocnienie kondycji finansowej HPP i HPK, uproszczenie struktury zarządzania oraz przygotowanie firm do planowanych inwestycji.
Plan restrukturyzacyjny obejmuje szereg działań po stronie Węglokoksu, w tym konwersję zadłużenia na kapitał, zadanie funduszy i inne operacje majątkowe. Elementem planu jest oddłużenie Huty Pokój wobec spółki matki, Węglokoksu, poprzez spłacenie samego siebie. Planowane jest również sprzedanie zbędnego majątku. W ramach restrukturyzacji dojdzie do działań reorganizacyjnych i restrukturyzacyjnych oraz unifikacji pewnych procesów, co ma na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.
Celem Grupy nie jest zwalnianie pracowników. Niemniej jednak, reorganizacja może wiązać się z koniecznością pogodzenia się pracowników ze zmianami, w tym potencjalnie ze zmianą miejsca pracy. Spółka będzie starała się zapewnić pracownikom miejsca pracy w samych zakładach lub w innych zakładach grupy. Rozważana jest również możliwość przeniesienia pracowników do Huty Częstochowa, która potrzebuje wykwalifikowanej kadry.
Program Dobrowolnych Odejść (PDO): Został sporządzony program dobrowolnych odejść, mający na celu zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa socjalnego i możliwości przekwalifikowania. Szczegóły programu nie zostały podane, ale zakłada dobrowolność decyzji pracowników. Zarząd deklaruje gotowość finansowania kwalifikowania bądź dodatkowego szkolenia dla pracowników
Najważniejsze założenia umowy restrukturyzacyjnej:
- optymalizacja kosztowa i procesowa HPP i HPK,
- oddłużenie HPP i HPK i zapewnienie tym spółkom niezbędnego finansowania reorganizacja majątkowa i przekazanie części zbędnych aktywów do Węglokoks S.A.,
- realizacja pakietu inwestycji rozwojowych,
- konsolidacja HPP i HPK.
– To dobrze przemyślany plan działań, który pozwoli nam uporządkować sytuację i przygotować spółki do dalszego rozwoju. W obecnych realiach rynkowych nie ma miejsca na nieefektywność – potrzebne są konkretne działania i stabilne podstawy do dalszego funkcjonowania – mówi Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoks S.A.
Umowa restrukturyzacyjna zakłada również inwestycje w modernizację infrastruktury i rozbudowę zdolności produkcyjnych – w tym budowę nowej hali konstrukcji spawanych i unowocześnienie wybranych linii technologicznych. Co istotne, zmiany mają charakter rozwojowy – nie przewiduje się zwolnień grupowych.
– Naszym celem jest przeprowadzenie zmian w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem dla zespołu. Wierzymy, że firmę można rozwijać, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia – podkreśla Łukasz Jabłoński, prezes HPP i HPK.
Podpisanie tej umowy to dopiero początek. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie podobnej umowy z Hutą Pokój S.A. co jest ważnym elementem procesu restrukturyzacji. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się wdrożenie uzgodnionego planu działań. Wszystkie działania będą realizowane z zachowaniem przejrzystości i dbałością o dialog ze wszystkimi stronami procesu.