WRDS o polityce klimatyczno-energetycznej UE

WRDS o polityce klimatyczno-energetycznej UE

W Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS)

Wydarzenia | WRDS

Jednym z kluczowych punktów obrad było przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie reformy polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Stanowisko katowickiej WRDS przedstawili podczas konferencji prasowej:

  • marszałek województwa śląskiego Wojciecha Saługa,
  • wojewoda śląski Marek Wójcik,
  • przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza.

Europerspektywy WRDS o polityce klimatyczno-energetycznej UE

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach wskazuje, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna, zamiast być motorem wzrostu, stała się strukturalnym problemem europejskiej gospodarki. Wysokie koszty energii, wynikające w dużej mierze z mechanizmów tej polityki, prowadzą do degradacji przemysłu i zubożenia obywateli. Unia Europejska traci konkurencyjność, co widać m.in. w sektorze zielonych technologii, gdzie dominuje import chińskich paneli słonecznych.

WRDS podkreśla, że UE pozostaje osamotniona w procesie dekarbonizacji. Największe gospodarki świata, takie jak Chiny, Indie i USA, kontynuują rozwój oparty na paliwach kopalnych. W efekcie europejski przemysł staje się coraz mniej konkurencyjny, a polityka klimatyczna wymaga pilnej rewizji.

WRDS rekomenduje głęboką reformę unijnego systemu handlu emisjami (ETS1), obejmującą:

  • Zwiększenie liczby dostępnych uprawnień do emisji – co obniżyłoby ich cenę i ograniczyło zjawisko tzw. luki ETS.
  • Obniżenie współczynnika redukcji LRF – by zmniejszyć presję na wzrost cen energii.
  • Zastąpienie mechanizmu MSR nowym instrumentem – który skutecznie zapobiegałby nadmiernemu wzrostowi cen uprawnień.
  • Wykluczenie instytucji finansowych z obrotu uprawnieniami do emisji – by uniknąć spekulacji cenowych.
  • Tymczasowe zamrożenie ceny uprawnień – do czasu wprowadzenia reformy.

WRDS stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu systemu ETS2 w obecnej formie, który nałożyłby wysokie koszty emisji na transport i budownictwo. Wskazuje, że doprowadziłoby to do gwałtownego wzrostu kosztów życia dla gospodarstw domowych i osłabienia przedsiębiorstw, zwłaszcza w krajach takich jak Polska. Proponuje wstrzymanie wdrażania ETS2 do czasu opracowania bardziej sprawiedliwych i dostosowanych do realiów gospodarczych rozwiązań.

Stanowisko WRDS podkreśla, że reforma unijnej polityki klimatyczno-energetycznej powinna stać się jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska ma szansę stać się inicjatorem zmian, budując koalicję państw dążących do bardziej realistycznego podejścia do transformacji energetycznej.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajmuje się prowadzeniem dialogu, którego celem jest zapewnienie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz wzmocnienie spójności społecznej w województwie śląskim. Działa na rzecz poprawy jakości tworzenia i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia. Realizuje to poprzez przejrzysty, merytoryczny i regularny dialog pomiędzy organizacjami pracowników i pracodawców oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej.

Do kompetencji WRDS należy wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach dotyczących zadań związków zawodowych oraz organizacji pracodawców, które leżą w gestii administracji rządowej i samorządowej na terenie województwa. Rada zajmuje się także sprawami przekazanymi jej przez Radę Dialogu Społecznego.

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Scroll to Top
Przewiń do góry