Dekarbonizacja przedsiębiorstw?

Dekarbonizacja przedsiębiorstw?

Energooszczędne biurowce drewniane optymalnym rozwiązaniem dla firm

Riser – poradnik inwestora | Biznes | Wydanie 153

Ekologiczne biurowce to nie tylko modny trend. Zgodnie z założeniami tzw. Zielonego Ładu od 2027 r. trzeba będzie wskazywać ślad węglowy budynku o powierzchni powyżej 2 000 m², a od 2030 r. wchodzi w życie obowiązek obliczania śladu węglowego dla każdego budynku. Z tymi zagadnieniami będą się wkrótce musieli zmierzyć polscy przedsiębiorcy.

Konieczność wyliczania i deklarowania śladu węglowego staje się faktem w wielu dziedzinach, m.in. w branży budowlanej, która odpowiada za blisko 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Znaczenie budownictwa w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej jest więc ogromne, zarówno w kontekście samej branży, jak i jej odbiorców – klientów.

Jednym ze sprzyjających trendów jest coraz bardziej popularne wykorzystanie technologii szkieletowej, nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także do wznoszenia biurowców, siedzib firm i obiektów użyteczności publicznej.

Przedsiębiorco, jaki ślad węglowy zostawia Twój budynek?

Mając na uwadze niedaleką przyszłość przedsiębiorcy planujący budowę nowej siedziby czy inwestorzy rozważający budowę obiektu biurowego, już na etapie projektowania inwestycji powinni przygotować się do wymogów unijnych w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla przez posiadane budynki.

W jaki sposób? Wybierając ekologiczne rozwiązania budowlane, bazujące na zasobach odnawialnych, takich jak np. drewno, które jest naturalnym, trwałym surowcem o znakomitych parametrach nośnych oraz izolacyjnych, a jego wykorzystanie w budownictwie istotnie wpływa na zmniejszenie śladu węglowego (dzięki zastosowaniu technologii drewnianej zamiast betonowej do atmosfery trafia a aż o 1 418 ton CO2 mniej!).

Drewno, prefabrykacja, energooszczędność

Na to, czy budowany obiekt jest ekologiczny, wpływa nie tylko sam materiał konstrukcyjny. Istotne jest również, aby metoda jego wznoszenia była zrównoważona środowiskowo. W tym obszarze prym wiodą budynki prefabrykowane: pozwalają bowiem obniżyć ilość odpadów budowlanych, a także ograniczyć liczbę dostaw na plac budowy. Prefabrykowane, szkieletowe konstrukcje z drewna mają ponadto bardzo krótki czas realizacji, powstają często nawet w kilka tygodni, co wpływa bezpośrednio na szybki zwrot z inwestycji. Jeśli dodamy, że obiekty drewniane są wyjątkowo energooszczędne – mamy zebrane najważniejsze dla środowiska i portfela inwestorów argumenty świadczące na korzyść drewnianej technologii szkieletowej!

Energooszczędne biurowce drewniane
Europerspektywy Dekarbonizacja przedsiębiorstw?
  • W 2022 roku, w niespełna 6 miesięcy w Jaworznie został wybudowany pierwszy na Śląsku, szkieletowy, 3-kondygnacyjny budynek biurowy o pow. 600 m2. Technologia drewniana dotąd wykorzystywana głównie w domach jednorodzinnych, znalazła zastosowanie także w budownictwie użytkowym.

Wielopiętrowe budynki drewniane

Wyjątkowe walory drewna doceniają zwłaszcza Skandynawowie, stawiając z tego materiału także obiekty wielokondygnacyjne, jak np. 10-piętrowy wieżowiec, który jest jednym z najwyższych drewnianych budynków w Norwegii.

Obecnie w Polsce pojawiają się pierwsze inwestycje drewniane przeznaczone do innych celów niż mieszkaniowe. Przykładowo w ub.r. w Jaworznie powstał pierwszy na Śląsku i jeden z niewielu w Polsce energooszczędny drewniany biurowiec. Co niezwykle ważne, takie prefabrykowane, szkieletowe budynki z drewna powstają szybko, a proces ich budowy jest przyjazny dla środowiska.

Ekologiczne biurowce

Dzięki swoim właściwościom biurowce i inne obiekty w konstrukcji szkieletowej są kluczowym elementem na drodze do neutralności klimatycznej budownictwa, ale także znakomitym rozwiązaniem biznesowym dla przedsiębiorców, dającym im możliwość szybkiej, przyjaznej dla środowiska inwestycji, która przez lata będzie procentowała swoją trwałością, energooszczędnością i zdrowym mikroklimatem wnętrza. Inwestując w budowę ekologicznego, drewnianego biurowca czy nowej siedziby firmy przedsiębiorcy i pracodawcy zapewnią komfort pracy użytkownikom budynków, wzmocnią pozytywny wizerunek nowoczesnego, będącego na bieżąco ze światowymi trendami biznesu, a rozliczenie śladu węglowego pozostanie dla nich czystą formalnością.

Komentarz partnera

Piotr Góralczyk, Prezes Zarządu RISER Sp. z o.o., generalnego wykonawcy budowlanego.

Do wyzwań, jakie są stawiane wobec polskich przedsiębiorców dołączyło kolejne – obowiązek deklarowania śladu węglowego. Mamy dla nich optymalne rozwiązanie – biurowce w prefabrykowanej technologii drewnianej, która wykorzystuje odnawialny, naturalny surowiec, jakim jest drewno (ma ujemną emisję CO2!), jest tzw. suchą technologią budowy (w procesie wytwarzania i montażu nie zużywa wody), a ilość odpadów, jaką generuje, jest ograniczona do minimum.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry