Dlaczego warto zainwestować w usługę SOC (Security Operations Center) z powodu wejścia w życie dyrektywy NIS 2? – wyjaśnia Grupa E
Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH | Grupa E
Dyrektywa NIS 2 to unijna regulacja mająca na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej. Nakłada na państwa członkowskie oraz określone sektory gospodarki obowiązki w zakresie zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych i sieci. W przypadku niespełnienia wymogów regulacyjnych przez daną jednostkę mogą zostać nałożone bardzo surowe kary.
Dyrektywa dzieli podmioty na kluczowe oraz ważne.
Kary finansowe mogą sięgać nawet do 10 mln euro lub 2% rocznego światowego obrotu dla podmiotów kluczowych i do 7 mln euro, lub 1,4% rocznego obrotu dla podmiotów ważnych, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Organ nadzorczy może również zawiesić certyfikat lub zwrócić się o jego zawieszenie na usługi/działalność podmiotu kluczowego oraz zwrócić się o tymczasowy zakaz pełnienia funkcji zarządczych dla dyrektora generalnego albo przedstawiciela prawnego.
Jednostki muszą wdrożyć adekwatne środki techniczne i organizacyjne, aby zarządzać ryzykiem związanym z bezpieczeństwem sieci i systemów informacyjnych. Wymogi obejmują np. monitorowanie, raportowanie incydentów bezpieczeństwa oraz przeprowadzanie regularnych audytów i testów bezpieczeństwa.
Implementacja dyrektywy NIS 2 na grunt Polski zostanie przeprowadzona za sprawą nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (UKSC).
Czas na jej wdrożenie do krajowych porządków prawnych mija 17 października 2024 roku. Jednym z wymogów jest stworzenie specjalnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa, co dla większości jednostek objętych regulacjami jest kosztowne. Rozwiązaniem tego problemu jest zlecenie tych czynności zewnętrznej firmie w postaci usługi SOC (Security Operation Center).
SOC to specjalistyczna jednostka składająca się z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, odpowiedzialna za monitorowanie i zarządzanie bezpieczeństwem informatycznym. SOC działa 24/7, monitorując systemy informatyczne pod kątem wszelkich nietypowych aktywności, wykrywając potencjalne zagrożenia i reagując na incydenty bezpieczeństwa. SOC wykorzystuje zaawansowane narzędzia analityczne, systemy detekcji i reagowania, takie jak SIEM, XDR, EDR, NDR, SOAR, aby zapewnić ciągłą ochronę infrastruktury IT.
Inwestycja w usługę SOC przynosi znaczące zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i uzyskanie zgodności z regulacjami NIS 2 oraz UKSC. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i szybkiemu reagowaniu na zagrożenia, SOC pomaga minimalizować ryzyko ataków cybernetycznych. Wdrożenie SOC umożliwia lepsze zarządzanie incydentami bezpieczeństwa, co przekłada się na mniejsze straty finansowe i reputacyjne. SOC dzięki swojej strukturze i narzędziom idealnie wpisuje się w wymagania dotyczące monitorowania i raportowania incydentów bezpieczeństwa, np. poprzez analizowanie logów.
Nasze doświadczenie pokazuje, że podmioty, które wdrożyły usługę SOC, są w większości przygotowane do spełnienia wymogów NIS 2. Dzięki SOC organizacja zmniejsza ryzyko finansowe związane z potencjalnymi incydentami bezpieczeństwa, które mogłyby skutkować wysokimi karami oraz utratą reputacji.
Wybór odpowiedniego dostawcy usług SOC to najważniejszy proces dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Kryteria wyboru powinny obejmować doświadczenie dostawcy, oferowane technologie i narzędzia oraz podejście do zarządzania incydentami bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na procedury monitorowania i reagowania na zagrożenia, technologie wykorzystywane przez dostawcę, referencje i przypadki wdrożeń, a także posiadane certyfikaty, np. ISO 27001 i ISO 27003.
Aby pogłębić wiedzę na temat SOC i dyrektywy NIS 2, warto odwiedzić nasz blog nt. cyberbezpieczeństwa i profil Linkedin.
Nasza firma – Grupa E od prawie 30 lat zajmuje się cyberbezpieczeństwem i świadczy dedykowane pod jednostki objęte dyrektywą NIS 2 oraz UKSC, usługi SOC w oparciu o certyfikaty ISO 27001, ISO 27003, ISO 9001 oraz ISO 9703 oraz własną Kompleksowa Platformę Cyberbezpieczeństwa.
Jeśli Państwa jednostka chce kompleksowo przygotować się do nadchodzących regulacji – zapraszamy do bezpłatnej konsultacji dotyczącej stanu cyberbezpieczeństwa.