W czwartek 3 kwietnia 2025 r. Lufthansa Cargo wykonała pierwszy regularny lot towarowy na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt
Wydarzenia | Katowice Airport | GTL | Lufthansa

Airbus A321F (Freighter) z Frankfurtu wylądował na katowickim lotnisku ok. godz. 16:00, a w drogę powrotną do Niemiec udał się ok. godz. 17:30 tego samego dnia. Zgodnie z zapowiedziami, Lufthansa Cargo będzie obsługiwała nowe połączenie dwa razy w tygodniu: w czwartki oraz soboty.
Nowa trasa all-cargo z/do Katowice Airport jest obsługiwana za pomocą towarowego Airbusa A321F, w którego ładowniach można przewieźć maksymalnie do 28 ton frachtu. Lufthansa Cargo wykorzystuje ten model samolotu do obsługi rejsów cargo od marca 2022 r. – aktualnie flotę przewoźnika zasilają cztery Airbusy A321F. Górny pokład maszyny umożliwia przewiezienie do 14 kontenerów frachtowych o maksymalnej wysokości 208 cm, podczas gdy dolny pokład jest w stanie pomieścić 10 kontenerów o wysokości nieprzekraczającej 115 cm. We flocie przewoźnika znajduje się także 18 szerokokadłubowych Boeingów 777F, w tym sześć maszyn linii AeroLogic, z których Lufthansa Cargo korzysta w weekendy. Możliwości przewozowe linii uzupełnia 480 samolotów pasażerskich z grupy Lufthansy, w bagażnikach których można przewozić fracht klientów Lufthansy Cargo (tzw. belly cargo).

Loty między katowickim lotniskiem a Frankfurtem stanowią rozwinięcie aktualnej oferty Lufthansy Cargo w Polsce. W styczniu 2021 r. linia uruchomiła w terminalu towarowym katowickiego lotniska ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS (Road Feeder Service), który opiera się na transporcie przesyłek między różnymi lotniskami za pomocą pojazdów ciężarowych. Z punktu widzenia przepisów samochód ciężarowy RFS traktowany jest jako przewóz lotniczy – każdy transport ma m.in. nadany numer rejsu. Regularne połączenie lotnicze all-cargo na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt będzie usługą premium, która poszerzy już dostępną ofertę Lufthansy Cargo.
„Uruchomienie regularnego połączenia cargo między Frankfurtem a Katowicami to dla nas nie tylko kolejny krok w rozwoju sieci operacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim odpowiedź na rosnące potrzeby przemysłu w regionie. Szybki i niezawodny transport lotniczy to dziś kluczowy element łańcuchów dostaw, umożliwiający firmom sprawne funkcjonowanie w warunkach globalnej konkurencji. Jesteśmy przekonani, że nowe połączenie będzie realnym wsparciem dla dynamicznie rozwijającego się sektora przemysłowego oraz przyczyni się do budowy długofalowego potencjału gospodarczego Polski” – mówi Wojciech Ryglewicz, dyrektor sprzedaży i obsługi naziemnej Lufthansy Cargo w Europie Centralnej i Wschodniej.

Ryglewicz dodaje, że: „Współpraca Lufthansy Cargo z Katowice Airport to przykład skutecznego i długofalowego partnerstwa. Jej fundamentem było uruchomienie w 2021 roku bazy RFS, która od początku funkcjonuje wzorowo – także dzięki profesjonalizmowi zespołu lotniska i naszemu partnerowi operacyjnemu, firmie Silver Cargo. Katowice Airport to dziś jedno z kluczowych lotnisk frachtowych w regionie – elastyczne, otwarte na rozwój i doskonale rozumiejące potrzeby nowoczesnej logistyki. Jesteśmy dumni z dotychczasowej współpracy i przekonani, że przed nami kolejne wspólne, ambitne projekty”.
„Rozpoczęcie przez Lufthansę Cargo regularnych lotów na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt, to ważny moment w rozwoju obszaru cargo na katowickim lotnisku. Katowice Airport zostało pierwszym polskim lotniskiem, z którego Lufthansa Cargo rozpoczęła regularne loty towarowe, co bez wątpienia podkreśla znaczenie naszego portu w segmencie frachtu lotniczego w Europie Środkowej. Inauguracja tej trasy to efekt naszej bardzo dobrej, wieloletniej i konsekwentnej współpracy z zespołem Lufthansy Cargo, za którą chciałbym serdecznie podziękować. Jednocześnie wierzę, że przed nami kolejne ciekawe projekty” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

LUFTHANSA CARGO – POZYCJA RYNKOWA
Lufthansa Cargo jest jednym z czołowych przewoźników cargo na świecie oraz częścią Lufthansa Group, tj. największej grupy lotniczej w Europie. Za pośrednictwem czterech węzłów towarowych we Frankfurcie, Monachium, Brukseli oraz Wiedniu, przewoźnik transportuje średnio 2.500 ton frachtu dziennie. Opiera się na silnej i niezawodnej siatce łączącej lotniska, która obejmuje ok. 350 portów lotniczych w ponad 100 państwach. Lufthansa Cargo wykorzystuje możliwości towarowe samolotów pasażerskich linii Lufthansa Airlines, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Discover Airlines oraz SunExpress, a także własną flotę frachtowców, obejmującą 18 Boeingów 777F oraz cztery Airbusy A321F. Dodatkowo, ok. 300 ciężarówek operuje codziennie pod numerami lotów Lufthansa Cargo. Razem ze spółkami zależnymi, Lufthansa Cargo oferuje zindywidualizowane, szybkie i wydajne rozwiązania logistyczne w całym łańcuchu dostaw. W ten sposób firma realizuje swoją misję mającą na celu umożliwienie globalnego biznesu (“Enabling Global Business”) i łączy rynki oraz partnerów handlowych na całym świecie. Innowacyjne technologie oraz inwestycje w zakresie zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę. Oprócz nowoczesnej floty oraz używania zrównoważonego paliwa lotniczego (Sustainable Aviation Fuel), celem jest stała optymalizacja operacji lotniczych. W 2024 r. firma wygenerowała przychody w wysokości 3,26 mld euro i osiągnęła wydajność transportową na poziomie 8,5 mld tonokilometrów. Aktualnie zatrudnia ok. 4.200 pracowników na całym świecie.
KATOWICE AIRPORT – POZYCJA RYNKOWA

Katowickie lotnisko jest największym polskim lotniskiem regionalnym w segmencie komercyjnego cargo lotniczego. W 2024 roku w terminalu towarowym Katowice Airport obsłużono 37,1 tys. ton frachtu, był to drugi najlepszy wynik w historii portu. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, firma zarządzająca katowickim lotniskiem, w ramach trwającego programu inwestycyjnego na lata 2024-2032, wybuduje w Katowice Airport drugi terminal cargo o planowanej powierzchni użytkowej około 10 tys. m kw. Tym samym dostępna powierzchnia terminali cargo w Katowice Airport wzrośnie do 22 tys. m kw.
Katowice Airport jest także jednym z największych lotnisk regionalnych w Polsce jeśli chodzi o obsługiwany ruch pasażerski. W 2024 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 6,39 mln podróżnych. Prognoza na 2025 rok zakłada obsłużenie około 7 mln pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w historii lotniska. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego.