Maciej Gramatyka w rozmowie

Maciej Gramatyka w rozmowie

Przedsiębiorcy mają bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu – na pytania odpowiada Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy. Wywiad opublikowany w numerze specjalnym 159: Tychy

Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH | Miasto Tychy

Europerspektywy Maciej Gramatyka w rozmowie

Miasto Tychy jest postrzegane jako jedno z najprężniej rozwijających się miast na Śląsku. Nie da się zaprzeczyć, że dużą rolę w tym odegrało powstanie Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które dało impuls do dynamicznego rozwoju inwestycyjnego. Czy z Pana perspektywy Tychy są dobrym miejscem do prowadzenia biznesu?

Zdecydowanie tak! Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna była pierwszą w Polsce strefą, założoną jako jedna dla całego województwa. To wymagało bardzo sprawnego zarządzania, skoordynowania działań i współpracy wielu samorządów. 

Udało się i dziś w Tychach – w mojej opinii – przedsiębiorcy mają bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu, nie tylko w granicach strefy ekonomicznej. Mam świadomość, jak ważną rolę odgrywają oni w każdym mieście, każdej gminie. To oni tworzą nowe miejsca pracy, generują wpływy do budżetu gmin, które dzięki temu mogą się rozwijać i realizować wiele inwestycji.

Przyciąganie nowych inwestorów jest niezwykle ważne. Wiadomo, że ci, którzy mają pieniądze i chcą je inwestować, wolą to robić w mieście, które jest doskonale skomunikowane i ma nowoczesną infrastrukturę. Deklaruję, jako prezydent Tychów, że jestem otwarty na współpracę z tyskimi przedsiębiorcami i firmami działającymi na terenie naszego miasta.

Przedsiębiorcy mają bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu – na pytania odpowiada Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy
Zdj. UM Tychy

Jako miasto prowadzicie wiele projektów, które w najbliższych latach będą sprzyjały dalszemu rozwojowi tyskich firm. Czy mógłby Pan przybliżyć te plany?

Bardzo poważne podchodzimy do realizacji projektów związanych z adaptacją do zmian klimatu i związanych z samowystarczalnością energetyczną. Dlatego w Tychach powstanie Hub Zielonej Gospodarki. Swoją siedzibę będą mogły mieć w nim firmy i start-upy działające w sferze zielonej gospodarki. Będzie to miejsce, w którym zostaną przeszkoleni i będą mogli zmienić swoje kwalifikacje byli pracownicy sektora górniczego. To w hubie będą oni nabywać nowe umiejętności, zwłaszcza w zakresie gospodarki nowoczesnej energetycznie.

Oczywiście, będzie tu też punkt informacyjny dla mieszkańców, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o projektach, które można zrealizować z zewnętrznym dofinansowaniem, m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jak wiadomo, te pieniądze służą transformacji w naszym regionie, mają pomóc w przechodzeniu od węgla do nowoczesnych technologii.

To jednak niejedyny projekt miasta związany z planami uzyskania samowystarczalności energetycznej. Mamy wiele podobnych inwestycji, od parku wodnego, który już jest energetycznie samowystarczalny, po oczyszczalnię ścieków, która produkuje prąd z biogazu. To wszystko ma służyć temu, by w przyszłości ograniczyć wydatki na energię, a przede wszystkim, by w większym stopniu tę energię oszczędzać. 

Rozpoczęła się Pana pierwsza kadencja jako Prezydenta Miasta Tychy. Jaką ma Pan wizję rozwoju miasta? Co jest kluczowe w tej wizji? 

Moim celem, jako nowego prezydenta Tychów, jest zadbać o dalszy rozwój miasta, z poszanowaniem i uwzględnieniem tego, co zostało zrobione do tej pory. Wielu mieszkańców mówi mi, że dobrze czuje się w naszym mieście. Chciałbym, by czuli się jeszcze lepiej, dlatego będę realizował projekty wpływające na poprawę jakości życia w Tychach, ale z uwzględnieniem głosu mieszkańców, bo dialog i współpraca są dla mnie podstawą dalszego rozwoju miasta.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry