Weglokoks S.A. Warto inwestować w krajach Zatoki Perskiej

Weglokoks S.A. Warto inwestować w krajach Zatoki Perskiej

W siedzibie Grupy Węglokoks odbyło się spotkanie z Robertem Rostkiem – Ambasadorem RP w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Polska w Arabii Saudyjskiej | Biznes | Wydanie 154 | Rozmowa z Ambasadorem

Spotkanie przedstawicieli spółek z Grupy Węglokoks i Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach dotyczyło możliwości inwestycji w krajach Półwyspu Arabskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele Zarządu Węglokoks SA: prezes Zarządu Tomasz Heryszek, wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Marek Akciński oraz przedstawiciele spółek GK Węglokoks. Byli także obecni przedstawiciele RIG w Katowicach na czele z prezesem Tomaszem Zjawionym i wiceprezesem Januszem Dramskim. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Katowice Airport – wiceprezes Zarządu GTL SA Norbert Henzel.

Robert Rostek to specjalista od Bliskiego Wschodu, arabista z wykształcenia, od lat 90. XX wieku działający w korpusie dyplomatycznym. W latach 2006–2013 ambasador RP w Katarze, w latach 2016–2020 ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od 2023 r. ambasador RP w Królestwie Arabii Saudyjskiej z akredytacją na Sułtanat Omanu i Republikę Jemeńską.

Europerspektywy Weglokoks S.A. Warto inwestować w krajach Zatoki Perskiej

Formuła spotkania była otwarta – każdy z uczestników mógł zadać ambasadorowi pytanie. Przedstawiciela GTL SA interesowała możliwość otworzenia połączenia lotniczego z Katowic do Arabii Saudyjskiej – pytanie było o tyle zasadne, że ambasador Rostek był jedną z osób zabiegających o regularne połączenia lotnicze Qatar Airways do Warszawy. Katowickie lotnisko jest atrakcyjne dla przedstawicieli arabskich linii lotniczych – ma zarówno duży potencjał w liniach pasażerskich, jak i ogromne możliwości przewozu cargo.

Arabia Saudyjska jest otwarta na zagraniczne inwestycje – w marcu br. w Rijadzie odbyła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, która otworzyła wiele możliwości współpracy. Od tego czasu odbyło się kilka wzajemnych wizyt przedstawicieli rządów oraz pierwsza polska misja biznesowa w Arabii Saudyjskiej, podczas której 65 osób mogło nawiązywać pierwsze kontakty w tym kraju.

Ambasador Robert Rostek podkreślił, że Arabia bardzo mocno się otwiera i jest rynkiem wzrostowym – dlatego zachęcał do zainteresowania się możliwościami inwestycyjnymi właśnie w tym kraju.

„W Katarze taki moment był kilka lat temu, przy okazji mundialu – dzisiaj aktywność biznesowa skupia się w Arabii Saudyjskiej. Dzisiaj jest szansa do inwestycji – mamy też tam konsula honorowego w Dżuddzie – to jest osoba, która chętnie współpracuje z biznesem i stara się ułatwić tam działalność” – podkreślał.

Ambasador Rostek opowiedział także o pozytywnych przypadkach polskich inwestycji – przykładem może być firma Inglot, której produkty zostały bardzo dobrze przyjęte na tamtejszym rynku, a także o perspektywie rozwoju branży hutniczej i logistycznej.

„Trzeba się łapać każdej możliwości – to nie jest tak, że Zatoka Perska czeka na inwestorów z Polski, oni mają oczywiście wybór i każdy, kto przychodzi to mówi, że ma najlepszy produkt. Moja rolą jako ambasadora jest wspieranie tego biznesu” – dodał Robert Rostek.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry