12. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

12. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Wczoraj w Bielsku-Białej, we wnętrzach Cavatina Hall, odbył się 12. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Wydarzenia | Fundacja Strefa Kobiet | Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

12. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia odbył się pod honorowym patronatem Mirosławy Nykiel – Posłanki na Sejm RP. Swoim patronatem wydarzenie objął także Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielsko-Biała oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka. Organizatorami wydarzenia były natomiast: Fundacja Strefa Kobiet i Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia.

Wśród zaproszonych gości pojawił się także, m.in. prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego; Agnieszka Gorgoń-Komor – Senator; Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP; Jarosław Klimaszewski – Prezydent Bielska-Białej a także przedstawiciele samorządu terytorialnego i gospodarczego, wójtowie i burmistrzowie, starostowie oraz urzędnicy z regionu. Obecni byli także rektorzy szkół wyższych oraz przedstawiciele organizacji kulturalnych.

Integralną częścią Kongresu była także XII Gala Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia, która odbyła się pod nazwą „Przyszłość jest kobietą”. W jej trakcie miało miejsce wręczenie prestiżowej nagrody: Perły Podbeskidzia, będącej wyrazem uznania dla kobiety godnej naśladowania – w pracy zawodowej i społecznej.

Kapituła Perły Podbeskidzia przyznała tegoroczną „Perłę” Janinie Żagan – Wicestarościni Powiatu Cieszyńskiego, która została uznana za wzór do naśladowania. Laureatka od wielu lat działa na rzecz dzieci specjalnej troski i samotnych matek, a jednocześnie, dzięki swojej pracy, przyczynia się do ochrony spuścizny kulturowej i rozwoju regionu.

W ramach Pereł Podbeskidzia wręczono także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Agata Tucka-Marek – aktywna działaczka i społeczniczka;

Władysława Magiera – historyczka i pisarka, wyróżniona za działalność społeczną i walkę o kobiety oraz bezgraniczną miłość i oddanie ziemi cieszyńskiej;

Bogusława Kupczyk-Wiśniowskiej – dr nauk o zdrowiu, wyróżniona za zaangażowanie w promocję i ochronę zdrowia oraz szczególnie troskliwą opiekę nad pacjentami onkologicznymi;

Gościem Honorowym wydarzenia była Blanka Zalewska – dziennikarka i reporterka, korespondentka wojenna, która ze względów zdrowotnych nie pojawiła się osobiście na kongresie, ale dołączyła zdalnie. Blance Zalewskiej przyznano także nagrodę specjalną „Ona”.

Statuetki zaprojektowała artystka z Bielska – rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

W trakcie wydarzenia prezydent Jarosław Klimaszewski oraz senator Agnieszka Gorgoń-Komor przekazali dyrektorowi Beskidzkiego Centrum Onkologii dr n. med. Piotrowi Zdunkowi tytuł „Anioła Nadziei”.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu była walka kobiet z chorobami onkologicznymi, a także walka o prawa kobiet. Celem uroczystości było także zebranie środków, które trafią do kobiet toczących walkę z nowotworami.

Zwieńczeniem gali był koncert zespołu Jaśmin. Wydarzenie uświetnił także występ światowej sławy skrzypka – Charlie Siem’a. W takcie Kongresu zaprezentowano także projekt „Koronacja” autorstwa projektantki Beaty Bojdy. Była to kolekcja 13 stylizacji dla kobiet walczących z chorobami onkologicznymi.

Sponsorami Kongresu zostali: ZoriusPro, 3 Cargo, Klub Sportowy Rekord Bielsko-Biała, KSSE, Kopalnia Guido, Aqua Bielsko-Biała, M-Kwadrat Group, Szczęśniak, Jaworze, Gmina Jasienica. Partnerami wydarzenia byli: Cavatina Hall, Miasto Bielsko-Biała.

Jako Europerspektywy po raz kolejny mieliśmy okazję gościć na tej imprezie – tym razem także jako jeden z patronów medialnych.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry