Na „Trzech Stawach” testowano autonomiczny autobus BB-1

Na „Trzech Stawach” testowano autonomiczny autobus BB-1

W Dolinie Trzech Stawów rozpoczęły się testy autonomicznego autobusu BB-1 firmy Blees

Wydarzenia | Miasto Katowice | PKM Katowice

Testy odbywają się w ramach współpracy nawiązanej przez PKM Katowice z firmą Blees Sp. z o.o. Podczas testów na pokładzie będzie obecny operator lokalny, który w każdej chwili będzie mógł przejąć sterowanie.

BB-1 – bo tak nazywa się pierwszy polski autonomiczny minibus – jest wynikiem projektu realizowanego przez firmę Blees w konsorcjum z Politechniką Śląską (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska).

Autonomiczny autobus BB-1, który jest testowany, posiada napęd elektryczny. Jego zasięg to ok. 200 km, a moc maksymalna wynosi 150 kW. Dodatkowo prawie nie emituje hałasu. Może przewieźć 15 osób, maksymalna prędkość, którą może rozwinąć to 25 km/h. System, w który pojazd został wyposażony, umożliwia mu samodzielną jazdę i obsługę zaprogramowanych tras.

Podczas jazd testowych w katowickiej Dolinie Trzech Stawów pojazd porusza się po trasie o długości 2 km, która rozpoczyna się na parkingu w Muchowcu przy popularnej rolkostradzie. Na potrzeby testów wydzielony został środkowy pas trasy. Odbywają się one codziennie, w godzinach 8.00-16.00, do piątku 3 listopada, a więc w dniach i godzinach, kiedy ruch na rolkostradzie jest mniejszy. Na terenie, po którym porusza się pojazd, rozmieszczone zostały tablice informacyjne oraz znaki ostrzegawcze.

Jeśli testy wypadną pozytywnie, wiosną zostanie uruchomiony dwutygodniowy program pilotażowy, podczas którego zostaną wyznaczone przystanki wzdłuż ul. Trzech Stawów, gdzie będą odbywały się regularne kursy z pasażerami.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry