EKO-WTÓR Jakubiec Sp. z o.o. – firma zajmująca się gospodarowaniem odpadami i ich recyklingiem – uzyskała kolejne dofinansowanie z Funduszy Unijnych
Tym razem złożono wniosek w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Działanie 10.3 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji na realizację projektu pod nazwą: „Zakup linii technologicznej i wdrożenie technologii odzysku odpadów metali jako działanie przyczyniające się do łagodzenia skutków transformacji”. Wartość projektu to prawie 10 mln złotych, w tym ponad połowa to wkład z Funduszy Europejskich.

Wywiad z Kazimierzem Jakubcem, właścicielem firmy
Jakie są założenia projektu?
Kazimierz Jakubiec: Założonym celem realizacji projektu jest zakup linii technologicznej i wdrożenie technologii odzysku odpadów metali występujących w formie tzw. złomu stalowego niewsadowego. Wdrażana technologia umożliwi efektywny ekonomicznie i ekologicznie odzysk metali. Osiągnięcie wysokiej efektywności odzysku będzie możliwe dzięki precyzyjnemu zestawieniu składu wsadu metalurgicznego, uwzględniającemu optymalny dobór pierwiastków stopowych zgodnie z oczekiwaniami odbiorców, głównie zakładów metalurgicznych. Finalnym efektem procesu będzie wysokiej jakości wsad metalurgiczny o starannie dobranym składzie chemicznym, spełniający wymagania rynkowe. W ramach realizacji projektu zakupimy środki trwałe w tym maszyny i urządzenia, aparatura badawcza w formie analizatora spektralnego typu XRF.
Jakie znaczenie ma realizacja tego projektu dla firmy?
Kazimierz Jakubiec: Wdrożenie nowej technologii jest dalszym krokiem w zrównoważonym rozwoju naszej firmy. Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, kładziemy ogromny nacisk na ochronę środowiska i wdrażanie rozwiązań sprzyjających gospodarce obiegu zamkniętego.
W ramach projektu zakupimy prasonożyce – nowoczesną maszynę, która będzie zarówno zmniejszała objętość materiału oraz cięła go zgodnie z preferencjami klienta. Do tej pory przecinanie złomu odbywało się za pomocą palników gazowych – nowa maszyna pozwoli nam na bezpieczniejszą pracę i dostarczanie bardziej wartościowego produktu dla klienta. Inwestowanie w nowoczesne technologie pozwala nam także zminimalizować odpady i zwiększyć efektywność odzysku surowców. Wierzymy, że innowacyjne podejście do recyklingu odpadów metalowych przyczynia się do budowania bardziej zrównoważonego i ekologicznego przemysłu.
Czy rozwój jest częścią długofalowej strategii firmy?
Kazimierz Jakubiec: Tak, jak najbardziej. Jako firma działamy zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i zasadami Przedsiębiorstwa Fair Play – w ub. roku po raz kolejny otrzymaliśmy certyfikat programu. Uczciwość, transparentność oraz dbałość o relacje z naszymi partnerami biznesowymi to filary, na których opieramy naszą działalność. Stawiamy na długofalową współpracę, opartą na wzajemnym zaufaniu i wspólnych wartościach.
Dzięki realizacji tej inwestycji będziemy mogli skuteczniej odzyskiwać surowce, dostarczając przemysłowi metalurgicznemu materiały najwyższej jakości. To nie tylko wzrost naszej efektywności operacyjnej, ale także wkład w rozwój regionalnej gospodarki i wsparcie procesu transformacji regionu w kierunku nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki.
Z tego względu częścią projektu jest także zamontowanie instalacji PV o mocy ok. 50 kWp, dla zapewnienia udziału energii odnawialnej i częściowego zbilansowania jej zużycia. Do tej pory mieliśmy instalację PV o mocy wystarczającej na 30 procent naszych potrzeb energetycznych. Dzięki nowej instalacji sami będziemy produkować energię, która wystarczy na ponad 60 procent naszych potrzeb. Oczywiście nie zatrzymujemy myślenia o rozwoju firmy – mamy kolejne pomysły i pracujemy już nad kolejnymi projektami.
