Instytut badawczy KOMAG prowadzi badania naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe w oparciu o bogate, ponad 70-letnie doświadczenie i analizę nowatorskich zagadnień wyprzedzających potrzeby rynku. Wyniki tych prac stanowią fundamentalną bazę wiedzy przy realizacji prac dla naszych partnerów.
Biznes | Wydanie 160 | Instytut badawczy KOMAG
Dzięki ścisłej współpracy z producentami oraz użytkownikami maszyn i urządzeń, a także instytucjami naukowymi, jednostkami nadzoru rynku oraz jednostkami samorządu terytorialnego, KOMAG ugruntował wysoką pozycję w krajowej i międzynarodowej przestrzeni badawczej. Instytut aktywnie uczestniczy w działaniach szeregu organizacji branżowych wspierających rozwój gospodarczy, zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.
KOMAG dysponuje nowoczesną infrastrukturą badawczą, umożliwiającą prowadzenie badań o charakterze interdyscyplinarnym, w tym badań bezpieczeństwa użytkowania wyrobów.
Główne cele badawcze KOMAG-u są zgodne z realizacją strategii rozwoju instytutu oraz wejściem w nowe obszary działalności. Realizowane projekty w szczególności dotyczą zastosowania inteligentnych rozwiązań w obszarach mechanizacyjnych, mechatronicznych, energetycznych oraz teleinformatycznych pracujących w różnych gałęziach przemysłu z uwzględnieniem ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy, ergonomii i gospodarki obiegu zamkniętego.
Ważnym elementem naszej działalności są prace badawcze prowadzone w akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji laboratoriach, które nieustannie poszerzają swój zakres działań zarówno w sferze usługowej, jak i badawczo-naukowej. KOMAG, będąc jednostką notyfikowaną przez Komisję Europejską, wypełnia zadania określone w dyrektywach: Maszynowej, ATEX oraz Bezpieczeństwa zabawek.
Model działania Instytutu KOMAG jest nieustannie dostosowywany do warunków rynkowych, zgodnie z zasadami czwartej rewolucji przemysłowej. Podejmowane działania o charakterze naukowym i badawczym oparto na wypracowanych mechanizmach współpracy z partnerami naukowymi i przemysłowymi, koncentrując się w większym stopniu na konsolidacji rozwiązań, a także ich automatyzacji i informatyzacji nie tylko dla górnictwa, ale i innych gałęzi gospodarki.
Innym ważnym, rozwijającym się kierunkiem działalności jest cyberbezpieczeństwo. Wiedza i doświadczenie potwierdzone są uzyskaniem wielu patentów, certyfikatów i nagród oraz udziałem w realizacji innowacyjnych, wyznaczających trendy rozwoju gospodarki projektów krajowych i międzynarodowych. Jednym z ostatnich innowacyjnych rozwiązań, zaprojektowanych i zbudowanych w całości w KOMAG-u jest wysokociśnieniowy elektrolizer alkaliczny, umożliwiający produkcję zielonego wodoru.
Aktualnie realizujemy prace dotyczące m.in. następujących obszarów:
> wytwarzanie, przesył i magazynowanie energii
> wytwarzanie i magazynowanie wodoru
> rewitalizacja terenów poprzemysłowych/pogórniczych
> bioróżnorodność
> elektromobilność
> cyberbezpieczeństwo
> urządzenia OZE
> badania wibracyjne
> akredytowany system badań i certyfikacji jednostek wytwórczych przyłączanych do sieci elektroenergetycznej zgodnie z Kodeksem Sieciowym NC RfG
> integracja układów sterowania, automatyki, monitoringu, sensoryki
INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG
Instytut badawczy
ul. Pszczyńska 37 • 44-101 Gliwice • tel. +48 tel. 32 2374100 • fax +48 32 2310843
email: info@komag.eu