ITG KOMAG: Barbórka 2023

ITG KOMAG: Barbórka 2023

Akademia Barbórkowa w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG – Instytucie Badawczym rozpoczęła się od odśpiewania hymnu RP oraz uczczenia minutą ciszy górników zmarłych w mijającym roku

Biznes | Biznes: 156 | ITG KOMAG

Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in. pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych Marek Wesoły, prezes Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA Piotr Buchwald, wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, a także przedstawiciele świata nauki: prof. Tomasz Trawiński, (Politechnika Śląska) prof. Robert Król (Politechnika Wrocławska), dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych dr Barbara Juszczyk, dyrektor Instytut Technologii Paliw i Energii dr inż. Aleksander Sobolewski, a także były dyrektor ITG KOMAG dr inż. Andrzej Meder.

Europerspektywy ITG KOMAG: Barbórka 2023

Następnie dyrektor ITG KOMAG dr hab. inż. Dariusz Prostański podsumował rok, wymieniając największe osiągnięcia Instytutu w 2023 roku, a także opowiedział o zmianie strategii w kolejnych latach: „Górnictwo jest dla nas jedną z najważniejszych branż, ale nie jedyną. Już kilkanaście lat temu zaczęliśmy się zmieniać i obejmować nowe rynki. Kierunki związane z nową strategią to przede wszystkim transformacja energetyczna, elektromobilność, przemysł 4.0 i nasz flagowy projekt – Śląski System Magazynowania Energii, dzięki którym pozyskaliśmy nie tylko partnerów przemysłowych, ale i samorządowych” – podkreślił dyrektor Dariusz Prostański.

Europerspektywy ITG KOMAG: Barbórka 2023

„Kategoria A naszego Instytutu w dwóch dyscyplinach i kategoria A+ spowodowały, że musieliśmy się dostosować do spraw związanych z rozwojem naukowym pracowników oraz z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego” – wyjaśnił. Dyrektor Prostański zaznaczył, że jako instytut badawczy ITG KOMAG musi prowadzić projekty i prace perspektywiczne. „Kontynuujemy projekty z poprzednich lat i prowadzimy nowe – w ostatnim roku otrzymaliśmy dofinansowanie do 5 projektów. Jest to dla nas ważne, bo wszystkie te projekty realizowane z naszymi partnerami są związane z nowym obszarem naszej strategii, czyli transformacją energetyczną, magazynowaniem energii i pogórniczym dziedzictwem kulturowym” – przypomniał.

Europerspektywy ITG KOMAG: Barbórka 2023

W czasie Barbórki KOMAGU wręczono odznaki Zasłużony dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, a także stopnie górnicze – jedną z osób, które otrzymały wyższy stopień górniczy był Dariusz Prostański – dyrektor ITG KOMAG. Wręczono także nagrody specjalne Instytutu: odznaki Zasłużony dla ITG KOMAG, Złote Medale KOMAG oraz dyplomy z okazji jubileuszu pracy zawodowej, tj. 40., 35. i 30-lecia pracy zawodowej, a także wyróżnienia dla pracowników naukowych.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry