Maple Bear: pierwsza szkoła w Katowicach

Maple Bear: pierwsza szkoła w Katowicach

4 września, po wakacyjnej przerwie, do szkolnych ławek powrócili uczniowie. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego swoją działalność w Katowicach zainaugurowała także nowa placówka: szkoła podstawowa i przedszkole Maple Bear.

Wydarzenia | Maple Bear Polska

Jest to zarazem pierwszy ośrodek tej sieci, który został otwarty na terenie Polski.

Maple Bear to prężnie rozwijająca się sieć edukacyjna na świecie. Jej celem jest szerzenie kanadyjskich metod nauczania – kanadyjska edukacja uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Edukacja w szkołach Maple Bear odbywa się w dwóch językach, a program nauczania skoncentrowany jest przede wszystkim na uczniu i jego potrzebach. Grono pedagogiczne jest międzynarodowe, a ich kompetencje potwierdza kanadyjska Rada Akademicka.

Kampus Maple Bear w Katowicach ulokowany został w historycznym budynku przy ulicy Stawowej 6. Honorowymi gośćmi podczas inauguracji byli: Rodney Briggs, współzałożyciel szkół Maple Bear z Kanady oraz Wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak. W uroczystości udział wzięła także Catherine Godin – ambasador Kanady, która dołączyła wirtualnie: goście mieli okazję wysłuchać jej przemówienia dzięki transmisji online.

„Program nauczania w Maple Bear został starannie opracowany z myślą, aby wspierał i pielęgnował wszechstronny rozwój każdego dziecka, obejmując jego rozwój w aspekcie fizycznym, intelektualnym, emocjonalnym i społecznym. Naszym celem jest wyposażenie dzieci w umiejętności niezbędne do radzenia sobie z wyzwaniami XXI wieku. Jesteśmy w pełni zaangażowani, aby dostarczać wyjątkową jakość edukacji kanadyjskiej dzieciom z Katowic poszerzać sieć naszych szkół, utrzymując jednocześnie wysokie standardy edukacyjne w Polsce. Naszym celem jest zapewnienie jak największej liczbie dzieci w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej dostępu do korzyści wynikających z doskonałej edukacji dwujęzycznej” – powiedział Rodney Briggs.

Przy okazji otwarcia mieliśmy okazję porozmawiać z założycielami szkoły, którzy zgodzili się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Na pytania odpowiadają Rodney Briggs – współzałożyciel szkół Maple Bear oraz Grzegorz Esz – prezes Maple Bear Schools Polska.

Maple Bear jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się sieci edukacyjnych na świecie. Czy planujecie dalszy rozwój sieci w Polsce?

Obecnie na świecie w 39 krajach działa już 580 szkół podstawowych, średnich i przedszkoli Maple Bear.

Polska struktura Maple Bear jest rozwijana w ramach Maple Bear CEE z siedzibą w Bułgarii. Firma działa w 22 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Maple Bear CEE prowadzi lub jest w trakcie uruchamiania ponad 45 szkół: Rumunii, Bułgarii, Serbii, Albanii, Ukrainie, Grecji, Polsce i Czechach.

Maple Bear CEE planuje otwarcie 200 nowych szkół w 22 krajach w ciągu następnej dekady. Kapitał niezbędny do realizacji tak poważnego przedsięwzięcia pochodzi od prywatnych inwestorów oraz z funduszu inwestycyjnego Vantage Best in Class z Afryki Południowej, który nawiązał współpracę z Maple Bear CEE. Całkowita wartość inwestycji to 100 mln euro.

W Polsce planujemy otwarcie 35 szkół. Polsko-kanadyjska szkoła i przedszkole Maple Bear w Katowicach, które właśnie otwieramy, to pierwsza polska placówka Maple Bear. Kolejne powstają już we Wrocławiu i Poznaniu (planowane otwarcie we wrześniu 2024 r.), w  Warszawie Maple Bear zbuduje nowoczesny budynek szkolny na Żoliborzu, pracujemy także nad projektem budowy w szkoły w Krakowie.

Co czyni szkoły Maple Bear wyjątkowymi na tle innych?

Program nauczania w Maple Bear jest starannie opracowany, aby pielęgnować wszechstronny rozwój każdego dziecka, obejmujący jego aspekty fizyczne, intelektualne, emocjonalne i społeczne. Naszym celem jest wyposażenie ich w umiejętności niezbędne do radzenia sobie z wyzwaniami XXI wieku.

Kanada zajmuje znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej w dziedzinie edukacji dwujęzycznej. Jest również na czele implementacji metod nauczania skoncentrowanych na rozwijaniu określonych kompetencji, które ogólnie określane są jako umiejętności XXI wieku.

Obejmują one myślenie krytyczne, rozwijanie charakteru, kreatywność, innowacyjność oraz umiejętność obsługi cyfrowej i komputerowej. Ponadto, uczniowie w Maple Bear są zachęcani do bycia ciekawskimi, do zadawania pytań, prowadzenia badań i emocjonowania się odkrywanymi faktami, rozwijania samodzielności i pasji do nauki przez całe życie. Te umiejętności są niezwykle istotne dla przyszłego sukcesu zawodowego naszych dzieci w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie.

Jesteśmy w pełni zaangażowani w dostarczanie dzieciom z Katowic i regionu wyjątkowej edukacji kanadyjskiej. Będziemy też rozszerzać sieć naszych szkół w Polsce, utrzymując przy tym wysokie standardy edukacyjne w Polsce.

Dlaczego zdecydowaliście się wybrać Śląsk na pierwszą lokalizację swojej szkoły w Polsce?

Decyzja o otwarciu pierwszej polskiej szkoły Maple Bear w Katowicach nie była przypadkowa. Katowice to nowoczesne i dynamiczne miasto, w którym zagraniczni inwestorzy traktowani są z życzliwością, a lokalna kultura w naturalny sposób łączy się z globalnymi trendami.

Podczas prac związanych z rejestracją naszej szkoły w Katowicach i przygotowań do jej otwarcia spotkaliśmy się z ogromną życzliwością ze strony władz miasta, a szczególnie pana Prezydenta Marcina Krupy i jego najbliższych współpracowników. Mamy ogromny dług wdzięczności i zamierzamy go spłacać, tworząc unikalną ofertę edukacyjną zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników zagranicznych firm, prowadzących biznes na terenie Katowic i regionu. 

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry