Osobowość Roku: Wójt Janusz Pierzyna

Osobowość Roku: Wójt Janusz Pierzyna

Wójt gminy Jasienica dr inż. Janusz Pierzyna został wybrany Osobowością Ziem Górskich 19. edycji konkursu. Nagrodę przyznano w sobotę 25 listopada podczas uroczystej gali w Żywcu

Pryzmat | Pryzmat Bielsko | Gmina Jasienica

W uzasadnieniu werdyktu Kapituła przypomina, że dr inż. Janusz Pierzyna to oddany samorządowiec przez łącznie siedem kadencji, z tego od sześciu pracuje na stanowisku wójta.

„Przez 29 lat aktywności samorządowej realizuje potrzeby społeczeństwa, wzbogacając infrastrukturę nowymi projektami, potrzebnymi dla życia i rozwoju regionu, nie tylko gminy Jasienica. Pełni wiele funkcji społecznych w regionie, województwie i kraju. Jest pomysłodawcą i wykonawcą pierwszej w Polsce Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. To obszar o powierzchni 71 ha, który został zakupiony przez Gminę Jasienica za 1,3 mln zł, tj. po 1,83 zł za mkw. Po uzbrojeniu i utworzeniu Strefy grunty obecnie są sprzedawane po 225 zł za mkw., a wartość całości wynosi 120 mln zł. 

Opracował również i doprowadził do certyfikacji Jasienickiego Kurortu Zamkowego. Realizacja odwiertu geotermalnego, który był jego wizją rozwoju, obecnie jest w trakcie realizacji dzięki pozyskaniu 15 mln z NFOŚiGW. Obecnie zaproponował kolejny wielki projekt – Europejskie Centrum Bezpieczeństwa, które umożliwi kształcenie dzieci i młodzieży w tej dziedzinie. Jako Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Straży Pożarnej przebudował straże od podstaw i zakupił dla Gminy Jasienica ponad 30 samochodów bojowych” – czytamy w prezentacji konkursowej.

Europerspektywy Osobowość Roku: Wójt Janusz Pierzyna
dr inż. Janusz Pierzyna – wójt gminy Jasienica

Wójt Janusz Pierzyna Osobowością Roku Wójt gminy Jasienica dr inż. Janusz Pierzyna został wybrany Osobowością Ziem Górskich 19. edycji konkursu. Nagrodę przyznano w sobotę 25 listopada podczas uroczystej gali w Żywcu. Prestiżowy Konkurs „Osobowość Ziem Górskich” organizuje Koalicja Marek Ziem Górskich, stowarzyszenie zrzeszające firmy i samorządy Beskidów i Podhala w Polsce i na Słowacji. Co roku wyróżnia osoby, instytucje, stowarzyszenia i firmy, które w swojej dziedzinie przyczyniają się do rozwoju terenów górskich, nie tylko w Polsce, ale również z drugiej strony karpackiej granicy. W głównej kategorii Osobowość Ziem Górskich dr inż. Janusz Pierzyna został uhonorowany statuetką i dyplomem okolicznościowym.

Jak podkreślał przewodniczący kapituły konkursowej Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej, tegoroczny wybór zwycięzców był wyjątkowo trudny ze względu na niezwykle wysoki poziom prezentowany przez kandydatów w poszczególnych kategoriach. Osobowość Ziem Górskich to kolejne tegoroczne wyróżnienie dla wójta gminy Jasienica dr inż. Janusza Pierzyny. W lipcu br. w bielskim garnizonie Policji otrzymał Złoty Medal „Za zasługi dla Policji”, przyznany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wójt otrzymał to najwyższe oznaczenie w Policji jako 79. osoba w Polsce. Z kolei w maju br. podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Bielsku-Białej otrzymał Krzyż Świętego Floriana, przyznawany przez Prezydenta RP szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się członkom OSP.

Jasienica – gmina leżąca w powiecie bielskim na południu województwa śląskiego, obejmująca obszar ponad 91 km kw. (20 proc. powierzchni całego powiatu bielskiego) – należy do największych gmin w Polsce. W jej skład wchodzi 14 sołectw: Bielowicko, Biery, Grodziec, Iłownica, Jasienica, Landek, Łazy, Mazańcowice, Międzyrzecze Dolne, Międzyrzecze Górne, Roztropice, Rudzica, Świętoszówka i Wieszczęta. Jasienica jest jedną z najstarszych miejscowości w powiecie bielskim – pierwsza wzmianka, mówiąca o założeniu wsi przez biskupstwo we Wrocławiu, pochodzi z początku XIV w.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry