Śląskie: Trójstronne Oświadczenie o Współpracy

Śląskie: Trójstronne Oświadczenie o Współpracy

W Istebnej podpisano Trójstronne Oświadczenie o Współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a słowackim Samorządowym Krajem Żylińskim i czeskim Krajem Morawsko-Śląskim

Wydarzenia | Śląskie | Istebna

W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová, hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška, przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa, a także liczne grono samorządowców i dyplomatów.

W lutym 2023 roku podczas polsko-czesko-słowackiego spotkania na Trójstyku podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy na szczeblu regionalnym. W tej formule działań są przewidziane przedsięwzięcia gospodarcze, w tym obszar innowacji, spotkania ekspertów oraz trójstronna promocja regionów. Przyjęto, że projekty będą realizowane corocznie, na zmianę w każdym z regionów partnerskich.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podsumował także aktywność Województwa Śląskiego na arenie międzynarodowej. Samorząd Województwa Śląskiego podtrzymuje i rozwija współpracę z Krajem Morawsko-Śląskim (Czechy) i Samorządowym Krajem Żylińskim (Słowacja) na podstawie umów bilateralnych od ponad dwudziestu lat. Oświadczenie o trójstronnej współpracy w zakresie gospodarki i trójstronnej promocji regionów posłuży do pogłębienia więzi z ww. partnerami zagranicznymi.

Słowacki Kraj Żyliński leży na północnym zachodzie Słowacji, od strony zachodniej graniczy z Republiką Czeską, a od północy z Polską. Głównym miastem jest Żylina, zaś atrakcjami regionu są zamki: Orawski, Hričovský, Súľovský hrad, Likava, Liptovski. Ważnym miejscem na turystycznym szlaku jest miejscowość Vlkolinec wpisana na listę zabytków UNESCO.

Centrum administracyjnym jest Kraju Morawsko-Śląskiego jest Ostrawa, gdzie mieszka około jednej czwartej ludności. Województwo zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców. Region tworzą powiaty: Bruntal, Frydek-Mistek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa i Ostrawa.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry