STEEL 2023

STEEL 2023

Megatrendy kształtujące przemysł stalowy, polsko-ukraińska współpraca w trakcie wojny, czy zielone finansowanie – to tylko trzy z ponad dwudziestu zaplanowanych tematów do omówienia podczas pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023

Wydarzenia | STEEL 2023 | Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach | Rejestracja na Kongres | Ministerstwo Aktywów Państwowych | WĘGLOKOS S.A. | Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa

Wydarzenia obędzie się 18-19 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Udział w kongresie jest bezpłatny.


Wydarzenie zgromadzi czołowych ekspertów, naukowców oraz przemysłowców w tym samym czasie i miejscu – da to ogromny potencjał na wypracowanie konkretnych rozwiązań dla krajowego przemysłu stalowego. Ponieważ jak wiadomo – Polska potrzebuje solidnych rozwiązań w tym zakresie, aby m.in. uniezależnić się od zewnętrznych dostaw i mieć „plan B” w razie zerwania łańcuchów dostaw.


Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, chcemy kształtować nowoczesną branżę stalową w ramach spółek Skarbu Państwa. Realizowany jest projekt budowy nowej elektrycznej i ekologicznej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej za 5 mld złotych. Liczę, że dzięki kongresowi zostanie stworzona platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla wszystkich odbiorców i użytkowników rynku stali – podkreślał Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.


Podczas trwającego dwa dni kongresu zaprezentowane zostaną najnowsze innowacje techniczne i technologiczne w branży stalowej – w obszarze produkcji stali, jak i wykorzystania jej w procesach budowlanych czy energetycznych. Tematyka wydarzenia obejmować będzie kwestie związane z przyszłością polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej, a także kształtowanie trendów na rynku stalowym podczas dynamicznych zmian geopolitycznych.


Stal jest niezbędna w sektorze budownictwa, motoryzacyjnym, zbrojeniowym czy infrastrukturze drogowej. Obecnie konsumpcja stali w Polsce przekracza nasze możliwości produkcyjne. Musimy odbudować łańcuch dostaw. Kapitał spoza Europy (m.in. Indie, Chiny, Iran, Japonia), nie powinien za ten przemysł generalnie odpowiadać. Chcielibyśmy w tej branży mocniej uczestniczyć jako producent i na kongresie porozmawiać o rozwiązaniach, które do tego doprowadzą – wyjaśniał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A., Partnera Generalnego Kongresu.

Europerspektywy STEEL 2023


W programie wydarzenia zaplanowano również panele dyskusyjne i wystąpienia, podczas których poruszone zostaną tematy związane m.in. z dostawami stali dla przemysłu zbrojeniowego, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w produkcji, gospodarką wodorową czy sektorem offshore jako inwestycji w Polskę i Europę. Ważnymi uczestnikami wydarzenia będą również ludzie młodzi – studenci kierunków technicznych, którzy stoją u progu kariery zawodowej. Podczas Kongresu będą mogli przekonać się o nowoczesności branży stalowej i odkryć trendy w rozwoju przemysłu metalurgicznego, a także mieć okazję do przedstawienia swojego świeżego spojrzenia na aktualne problemy i bolączki przemysłu ciężkiego.


Na Kongresie chcielibyśmy też porozmawiać o tym, co przemysł stalowy może dać odbiorcom i pracownikom tego sektora. Chcemy do udziału zaprosić młodych, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. Pragniemy pokazać innowacje w tym przemyśle, wpływającym na efektywność energetyczną. Warto dodać, że stal wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. To jedyny materiał w 100 proc. poddawany recyklingowi – dodawał Marek Akciński, Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks.


Głównym celem Europejskiego Kongresu Stalowego jest stworzenie platformy i warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń branżowych oraz przestrzeni do nawiązywania nowych relacji biznesowych z podmiotami działającymi w branży stalowej.


Mamy ambicję, by było to najważniejsze wydarzenie dedykowane stali nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele firm należących do RIG funkcjonuje w tej branży. Na Kongresie chcemy zaprezentować wiedzę ekspertów, by pokazać siłę i perspektywy rozwoju przemysłu stalowego. Mamy doświadczenie w budowaniu takich wydarzeń. Zapraszamy wszystkich do współpracy – podsumowywał Tomasz Zjawiony , Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Organizatora Kongresu.


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja trwa do 10 września, a liczba miejsc jest ograniczona – link do rejestracji.


Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.


Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Partnerem Generalnym jest Węglokoks S.A.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa objęła wydarzenie Patronatem.

Jako Europerspektywy objęliśmy wydarzenie Patronatem Medialnym.


Kontakt w sprawie partnerstwa: Mirosław Rus | Dyrektor Departamentu ds. Rozwoju RIG w Katowicach mail: mrus@rig.katowice.pl

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry