Politechnika Śląska: testy autobusu autonomicznego BB-1

Politechnika Śląska: testy autobusu autonomicznego BB-1

Na terenie Politechniki Śląskiej rozpoczęły się testy pierwszego polskiego autonomicznego, elektrycznego minibusa BB-1

Politechnika Śląska | Blees

Z tej okazji w piątek zorganizowano konferencję prasową, która była okazją do podsumowania dotychczasowych postępów w projekcie. W jej trakcie zaprezentowano także autobus, który porusza się na stałej trasie pomiędzy trzema specjalnie w tym celu przygotowanymi przystankami na terenie kampusu Politechniki.

Autonomiczny autobus o nazwie BB-1 został stworzony przez gliwicką firmę Blees we współpracy z Politechniką Śląską. Jest to pojazd o napędzie elektrycznym, o zasięgu ok. 200 km na jednym ładowaniu. Pojazd rozpędza się maksymalnie do 25 km i jednocześnie może przewieźć 15 osób. System, w który pojazd został wyposażony, umożliwia mu samodzielną jazdę i obsługę zaprogramowanych tras.

W spotkaniu wzięli udział:

  • Adam Neumann, prezydent Gliwic,
  • prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej,
  • prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego,
  • Martyna Wiśniowska, CEO Blees Sp. z o.o.

Konferencja była też okazją do podsumowania konkursu na nazwy przystanków, na których zatrzymuje się testowany minibus. W konkursie wygrały nazwy: PoliBlees Rektorat, Skrzyżowanie Tysiąca Możliwości i Wieża Magów. Testy autonomicznego minibusa na terenie Politechniki Śląskiej potrwają do połowy grudnia. Wszyscy zainteresowani – nie tylko studenci politechniki – mogą się przejechać minibusem BB-1 wzdłuż ulicy Akademickiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry