ZG Siltech: Górnictwo jest niezbędne polskiej gospodarce

ZG Siltech: Górnictwo jest niezbędne polskiej gospodarce

W ubiegłym roku minęły dwie dekady od kiedy powstała pierwsza prywatna kopalnia węgla kamiennego w Polsce – Zakład Górniczy „Siltech” w Zabrzu

ZG Siltech | Biznes | Wydanie 154

Podstawowy zakres działalności stanowi wydobycie węgla kamiennego oraz jego sprzedaż odbiorcom krajowym. W swojej ofercie ZG SILTECH posiada także prowadzenie robót ogólnogórniczych. Wcześniej kopalnia działała jako Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski i była własnością Skarbu Państwa.

„Siltech” stworzono, kiedy kopalnia Pstrowski miała zostać zlikwidowana – założyciel Siltechu i obecny prezes, Jan Chojnacki, ówcześnie poseł na Sejm RP, zainterweniował w Warszawie i otrzymał koncesję na wydobycie resztek węgla na tzw. zrębach. Dzięki temu „Siltech” odróżnia się od innych obecnie działających kopalni: wydobywa węgiel z płytkich pokładów, nie ma tradycyjnego szybu, tradycyjnych ścian, potężnej infrastruktury, jak w innych kopalniach.

Europerspektywy ZG Siltech: Górnictwo jest niezbędne polskiej gospodarce

Wydobycie też jest mniejsze – jednak „Siltech” nigdy nie miał problemu z odbiorcami. Wydawałoby się, że prywatnej kopalni trudno będzie konkurować cenowo z kopalniami państwowymi, jednak okazało się, że kluczowe znaczenie ma doświadczenie. Prezes ZG „Siltech” Jan Chojnacki dzięki wieloletniej pracy w zakładach górniczych doskonale zna mechanizm funkcjonowania kopalni, co pozwoliło realnie ocenić możliwości i kontrolować koszty.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry