Jedna z dwóch stolic polskiej motoryzacji

Jedna z dwóch stolic polskiej motoryzacji

Tychy słyną z produkcji samochodów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1975 r. do grudnia 2022 r. tyski zakład motoryzacyjny wyprodukował 10,8 mln samochodów

Miasto Tychy | Pryzmat | Pryzmat Tychy

To jeden z największych polskich ośrodków branży automotive w ogóle. Prócz dwóch zakładów Stellantisa, na terenie Tychów znajdują się także inne fabryki. Nexteer Automotive (dawniej Delphi) jest firmą wyspecjalizowaną w produkcji najnowocześniejszych układów kierowniczych, kolumn kierowniczych i produktów do układów jezdnych. Wyroby Nexteera są montowane w pojazdach ponad 50 największych światowych producentów samochodów. Polskie zakłady spółki są największe pod względem zatrudnienia – w Tychach i Gliwicach pracuje ponad 1 tys. osób.

Lear Corporation Polska to największy pracodawca z branży automotive w Polsce; w 8 zakładach produkcyjnych – i 3 centrach rozwojowych – zatrudnia ok. 10 tys. osób. Produkcja tyskich fabryk skoncentrowana jest wokół konstrukcji siedzeń samochodowych (structures) oraz wytwarzania elementów siedzeń (JIT & foams). Centrum inżynieryjne Lear Corporation Engineering wspomaga działalność europejskich centrów firmy.

Grupa Tiberina – z należącą do niej firmą U-Form – dostarcza fabrykom komponenty aluminiowe do produkcji samochodów osobowych. Jednym z jej największych zleceniodawców jest obecnie Stellantis, a także zakłady grupy BMW w Lipsku. Tiberina Poland działa na terenie Panattoni Park Tychy. Lista przedsiębiorstw, które prowadzą w Tychach działalność na rzecz sektora automotive jest dłuższa.

Europerspektywy Jedna z dwóch stolic polskiej motoryzacji
Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry